понеделник, 9 декември 2019

MK/ EN/ DE



Просветниот инспектор Илиевски на средба во германската амбасада

Објавил: Узунов Бобан | 12 септември, 2019 9:13

Просветниот инспектор Илиевски на средба во германската амбасада !

Фото/Текст извор: ©магазин

Соопштение: денес во 10ч просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, кој откри незаконски професорски звања на двајца министри од ДУИ, за што беше и деградиран од директорот на просветниот инспекторат, денес ќе има средба на таа тема во Германската амбасада. Во 11ч ќе одржи ПРЕСС конференција пред германската амбасада.

Според тврдењата на просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, кој утврди дека тројца актуелни функционери незаконски против него се води хајка поради откриениот скандал.  

Неговата “вина“ е тоа што информирал дека тројца високи функционери на ДУИ, незаконски се унапредени на државниот универзитет во Тетово.

По поведената дисциплинска постапка тој изјави: 

-Денеска е закопана правната држава во Македонија. Ваков чин на една дисциплинска постапка, каде што не се дозволи да биде јавноста и новинарите, тоа е недопустливо. Сакав јавно да проговориме за јавните функцинери да им дадеме порака и на сите други, како што јас се одважив и гласно кажав што се случи со министерот за образование, заменик-министерот за внатрешни работи и директорот за индустриска сопственост, кои незаконски се унапредувале и добивале и парични средства за интелектуални услуги. Денес по не знам која логика носи некое решение Второстепената комисија дека им се уважува жалбата, рече Илиевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Но, настанот не помина толку свечено како што очекуваа. И тука се соочија со незадоволството на македонските граѓани, револтирани од неработата на централните и локалните власти.

НАРОДОТ НЕ МОЖЕШ ДА ГО ИЗЛАЖЕШ: Се огласи Мицкоски за случајот “ДА НЕ МЕ ГЛАСАШ НИКАД“

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов пред некој ден се појави на настан за...

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин.

Млад Македонец киднапиран во Тирана – киднаперите барале 250.000 евра, познат идентитетот на заложникот

Македонската јавноста остана во шок по веста за киднапирањеето на Македонецот Давор...

Да кажеме дека и мислењето е почитувано, а и граѓаните во оваа држава, без разлика дали се Македонци, Албанци или сите други, се позадоволни“, рече Шекеринска.

ШЕЌЕРИНСКА: Венецијанската комисија има полиберален став, ќе го разгледаме предлогот

Заменик – претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска, на денешната прес конференција...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial