За споредба, во Словенија просечната плата е 1114 евра, а таму граѓаните струјата ја плаќаат по 0,16 евра/kWh.

Објавил: Стојче Бушин | 19 октомври, 2020 7:31

Просечната плата во Македонија за јули месец изнесува 27.231 денари, а а струјата ја плаќаме по 4,77 ден/kWh

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според Државниот завод за статистика, просечната плата во Македонија за јули месец изнесува 27.231 денари или 441,87 евра, а струјата ја плаќаме по 4,77 ден/kWh. или 0,077 евра/kWh, вели лидерот на Вмро-дпмне, Христијан Мицкоски!

За споредба, во Словенија просечната плата е 1114 евра, а таму граѓаните струјата ја плаќаат по 0,16 евра/kWh.

Или народски кажано, плаќаат двапати поскапа струја, а имаат скоро трипати повисока просечна плата од нас, потенцираше тој!

Уште една споредба со соседно Косово, таму просечната плата е повисока од нашата – 602 евра, а плаќаат пониска цена – 0,06 евра/kWh.

Ние како ВМРО-ДПМНЕ имаме две барања, а тоа се:

Најпрво да се врати поранешната цена на струјата и дополнително, Регулаторната комисија и претседателот Марко Бислимоски да најдат конечно храброст и да се повлечат од комисијата за да дојдат луѓе коишто ќе бидат експерти во таа област и ќе ја вршат работата, не под насока на власта и Зоран Заев, туку онака како што треба, вели Мицкоски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Втор на списокот е министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, со вкупна нето плата од 85 113 за кого се нагласува дека има покачување на платата од20%. Спасовски има работен стаж од 18 години.

ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ ВО ВЛАДАТА – Заев зема најмногу, втор е Спасовски (ФОТО)

Највисока нето плата зема премиерот Зоран Заев. Таа вкупно изнесува 87 813 денари, од...

Фетаи ја отфрли шпекулацијата дека возилото „опел омега“ било на „Алфите“, како и дека наводно жртвите биле убиени на друга локација.

Фетаи во завршен збор за „Монструм“: Шпекулација е дека жртвите се познавале со децата на Трајко Вељаноски

Во завршниот збор на обвинителката Фатиме Фетаи за случајот „Монструм“, таа најпрвин...

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...