Огромна река народ од десетици илјади ги преплавуваат улиците во протестот против бугаризација на Македонија со предлогот на Европската Унија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јули, 2022 18:14

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ – ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ГО УСВОЈУВА ПОНИЖУВАЧКИОТ ПРЕДЛОГ!

Огромна река народ од десетици илјади ги преплавуваат улиците во протестот против бугаризација на Македонија со предлогот на Европската Унија.

Веќе втор ден народот кажува гласно и одлучно НЕ на оваа понижувачка одлука, која владата на СДСМ и ДУИ се обидува со лаги да ја протне меѓу македонскиот народ како позитивна работа за Македонија и манипулации дека ова е последната шанса за преговори со ЕУ, додека ѝ се спрема разнебитување, ревизија на учебниците од страна на Бугарија и ставање на македонскиот јазик во фуснота во официјалните документи на ЕУ како бугарски дијалект.

Ништо од ова нема да ја доближи Македонија до ЕУ, преговарачката рамка и Протоколот во ниту еден момент не го гарантираат ова – напротив, остава простор на Бугарија да нѐ враќа чекори назад со секое ново поглавје, преку нејзиното право на вето.

Овие т.н. „европски вредности“ на понижување, шовинизам и фашизам врз помалите нации, со опструирање на можноста за самоидентификација преку уцени и притисоци, не се вредностите кон кои ние се стремиме како народ и самостојна држава.

Отпорот продолжува секој ден во седум – до крај.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Игор Петрески, претседател на здружението „Карпалак“ е разочаран и стојат на ставот дека биле предадени и „наместени“. Вели дека многу се ветуваше, но не е направено!

21 година од трагичниот настан кај местото Карпалак на патот Скопје

На 8 август 2001 година кај месноста Карпалак загинаа: Сашо Китаноски, Нане Наумоски,...

Шест месеци пред своето јавување на Пресветата Дева Марија во Назарет, великиот архангел Божји Гавриил му се јавил на првосвештеникот Захариј во ерусалимскиот храм

ЗА МНОГУ ГОДИНИ ИВАНДЕН: Цвеќето има магична моќ!

Денеска се празнува Свети Јован- летен, повеќе познат како Иванден, денот на раѓањето...

Средбата е дел од низата планирани консултативни средби на Ковачевски со лидерите на опозицијата, како дел од широката консултација за предлогот на француското претседателство.

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците

Почна средбата Ковачевски – Мицкоски во Клубот на пратениците! Во Клубот на пратениците...

„Ако Европа не е подготвена да не прими нас, цивилизираните Македонци на цивилизиран и достоинствен начин таму каде што ни е местото, а тоа е во Европа, ќе почекаме за кога ќе дојдат

Мицкоски пред почетокот на собирот пред Владата: Македонскиот идентитет пред и над сѐ

Лидерот на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред почетокот на сенародниот...