Агенцијата Блумберг објави доверлив извештај доставен до Белата куќа минатата недела.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 април, 2020 23:46

ПРОТЕЧЕ ДОВЕРЛИВ ИЗВЕШТАЈ НА ЦИА: Кина го лаже целиот свет за КОРОНА ВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©radiosarajevo.ba магазин.мк

САД дошле до заклучок дека Кина лажела за бројот на заразени и излечени од корона вирусот и верува дека тој број е значително намален, се вели во извештајот на американското разузнавање, цитиран од Блумберг денес.

Агенцијата Блумберг објави доверлив извештај доставен до Белата куќа минатата недела.

На неговата редовна дневна прес-конференција, претседателот Доналд Трамп избегна конкретен одговор.

Администрацијата на Трамп, предводена од министерот за надворешни работи, Мајк Помпео, во последните неколку недели остро ја критикуваше Кина за недостаток на транспарентност за епидемија што се рашири во светот.

“На прашањето дали нивните бројки се точни, Трамп рече дека не може да каже бидејќи не е кинески книговодител”, рече Трамп.

Американските разузнавачи проценуваат дека бројот на жртви на коронавирус кои официјално ги објави Пекинг е неточен и намерно заведувачки.

„Комунистичката партија на Кина лажеше, лаже и ќе продолжи да лаже за коронавирусот за заштита на режимот“, рече републиканскиот сенатор Бен Сасе, коментирајќи го извештајот.

„ЦИА го потврди она што веќе го знаевме: Кина со месеци ја криеше сериозноста на вирусот“, додаде неговиот член на Претставничкиот дом Вилијам Тимонс.

„Светот сега плаќа за нивните грешки“, истакна тој.

Мајкл МекКаул, кој е претседател на Комитетот за надворешни работи на Куќата, исто така ја нападна Кина, која „ги криеше вистинските бројки на заразените“ со вирусот САРС-КоВ-2.

Администрацијата на Трамп, предводена од министерот за надворешни работи, Мајк Помпео, во последните неколку недели остро ја критикуваше Кина за недостаток на транспарентност за епидемија што се рашири во светот.

Според официјалните бројки, 82.394 луѓе починале во Кина од декември, кога еруптира оваа болест во провинцијата Хубеи, при што починаа 3312 лица. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа