Иванов е многу добар човек, кој го спроведува принципот на владеењето на правото како граѓанската брана против прекумерно моќната држава

Објавил: Македонка Димкин | 12 март, 2019 19:31

Професорот Џејмс Петифер по Балканска историја со комплименти за Иванов!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Професорот Џејмс Петифер по Балканска историја на својот Твитер профил со комплименти за храброста на македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој одлучи да не ги потпишува  законите што содржат „Северна„ Македонија.

„Тој е многу добар човек, кој го спроведува принципот, на владеењето на правото како граѓанската брана против прекумерно моќната држава“, напиша на Твитер професорот по балканска историја на колеџот „Сент Крос“ од Оксфорд како коментар на написот на „Балкан инсајт“ 

„Претседателот во заминување Ѓорге Иванов одби да потпише документи кои го вклучуваат новото име на земјата, Северна Македонија – а тоа се заканува дека ќе предизвика институционална нестабилност“.
Џејмс Петифер. Македонија како суверена нација, мора да стави крај на преговорите за името, бидејќи никогаш не постои вистинско време за решавање на прашање во кое една земја – етничка група не го признава правото на  да постои другата “.

Џејмс Петифер е британски академик, автор и новинар кој специјализирал за случувањето на Балканот. Роден е во 1949 година во Херефорд и се школувал во колеџот Кингс, Ворчестер и Хартфорд, Оксфорд.

Петифер интензивно патувал во Грција, Турција и на Балканот и издаде неколку туристички водичи во регионот, вклучително и Синиот водич еден од ретките такви водичи во областа за Албанија и Косово, .

Во медиумите тој главно известуваше за “Тајмс” и “Волстрит Журнал” и е редовен радиодифузер и коментатор за балканските земји како на радио, така и на телевизија. Бил виш член на Колеџот Св. Антониј, Оксфорд, од 1993 до 1996 година и визитинг професор во Институтот за балкански студии, Солун).

Тој во моментов ја изучува балканската историја на колеџот Св Крег, Оксфорд и на Факултетот за историја на Универзитетот Оксфорд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт,...

Според него, на 26 декември минатата година, членовите на партијата Ѓукановиќ донесоа закон со кој им се овозможува да го национализираат СПЦ имотот доколку не е во можност да приложат документи за сопственост.

Франција му пресуди на Ѓукановиќ: ФИГАРО НАЈАВИ- Мило нема да дочека 30 години на власт

Лесно може да се случи Мило Ѓукановиќ наскоро да испадне од власт заради донесување...

Додик рече дека би било добро да се разговара што е можно поскоро, иако тој не е оптимист дека тие разговори ќе имаат какви било резултати.

Додик му порача на Изетбеговиќ: Ќе мора да ме трпи, го повикувам да разговараме(ВИДЕО)

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, го повика водачот на Демократската...

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата...