Професорот Росоклија со пост на социјалните мрежи смета дека бојкот на собраниската седница за уставни измени ќе се стигне и до конечна победа за Македонија на Македонците

Објавил: Мартин Попоски | 16 октомври, 2018 11:45

Професор Росоклија со повик за бојкот на собраниската седница

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Надворешниот член на МАНУ, професор – доктор Горазд Росоклија, кој работи на Универзитетот Колумбија во САД, со став за Собраниската седница за уставни измени.

Професорот Росоклија кој будни ги следи и коментира политичките случувања во Република Македонија, се огласи на социјалните мрежи во врска со започнувањето на Седница на Собранието на Република Македонија со точка на дневен ред, пристапување кон уставни измени.

Според професорот Росоклија, за таква тема не се дискутира, таква тема се бојкотира:

БОЈКОТ!

Бојкотирајте го собранието ќе ги добиете изборите.

Ослободете се од баластот кој ви е наталожен во партијата, ќе добиете многу избори. 

Странците? 

Странците кои сега ве притискаат и ве застрашуваат, утре ќе се договараат со вас затоа што тие секогаш се договараат со победникот, секогаш без исклучок.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На прашањето што Република Македонија треба да направи за да влезе во ЕУ,  тој одговори дека нашата држава најпрво би требало да ги имплементира стандардите на ЕУ, кажа Жбогар.

Жбогар искрен до болка: Во овој момент не може да влезете во ЕУ!

На денешната прва посета на Пробиштип, евроамбасадорот Самуел Жбогар потсети дека...

Заев посочи дека овој пат имаат новитет односно на изборните листи или како што ги нарекува тој машко-женски листи како еден патент модел, односно 50 отсто мажи и 50 отсто жени

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија,...

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...