Според професорот по психијатрија на Универзитетот во Улм и шеф на тамошната психијатриска клиника Манфред Спитцер, тоа не е секогаш соодветно решение.

Објавил: Македонка Димкин | 8 април, 2020 22:58

Психијатар од Германија: Карантинот може да доведе до психички нарушувања дури и кај здрави лица

Фото/Текст извор: ©dpa

За да се борат против ширењето на коронавирусот, многу земји воведоа забрани за движење и контакт или на друг начин го ограничија социјалниот живот. Дури и таму каде што со закон не е потребно да се остане дома, луѓето од страв многу ретко или никогаш не излегуваат надвор.

Според професорот по психијатрија на Универзитетот во Улм и шеф на тамошната психијатриска клиника Манфред Спицер, тоа не е секогаш соодветно решение.

» Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на движењето, всушност може да доведе до психички нарушувања, дури и кај совршено здрави лица. Постојат долгорочни истражувања што покажуваат дека по карантинот, постои поголема зачестеност на анксиозност, нарушување во спиењето или дури и посттрауматско нарушување. Нема разлика помеѓу постари и помлади, или мажи и жени. Секој може да биде засегнат, затоа се препорачува ваквите мерки да се воведат само кога се навистина неопходни – објаснува Спицер.

Манфред Спицер (роден на 27.05.1958 година во Ленгфелд кај Дармштат) е германски неврологија и психијатар. Тој е професор по психијатрија на Универзитетот во Улм, а од 1998 година е медицински директор на Клиниката за психијатриски универзитети во Улм, каде што тој раководи и со трансфер центарот за невронауки и учење (ЗНЛ), кој беше отворен во 2004 година и специјализира во невродидактика. Foto Wikipedia

Во интервју за „Дојче веле“, професорот вели дека најважното оружје што човекот го има во борбата против коронавирусот е неговиот сопствен имунолошки систем.

» Знаеме што го зајакнува, а една од работите е излегување на свеж воздух. Секако, најдобро е онаму каде што нема никој, да речеме во шума. Докажано е дека редовното одење во шума на чист воздух, на еден или повеќе часови, го зајакнува имунолошкиот систем. Додека, од друга страна,останувањето дома, му штети. Ова е особено важно за семејствата со деца – истакнува Спицер.

Спитцер е автор на книгата „Осаменост – непризнаена болест: болна, заразна, смртоносна“. На прашањето што многу често му се поставува овој период, дали социјалните мрежи може да бидат замена за социјалниот контакт, тој вели дека критички е настроен кон социјалните мрежи, но во овие времиња тие се дефинитивно начин за да се одржи контакт. Но истовремено и предупредува за дезинформациите што се шират на нив

Угледниот психијатар заклучува дека во моментов телефонот е веројатно „најдобриот социјален медиум“ што го имаме на располагање, затоа што обично остваруваме телефонски повици со луѓе што ги познаваме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...