Гостите на Пиво фест вечерва ги забавува и Миле Кузмановски, Ален Хасановиќ, Уска Кан и Демир Кантуровски.

Објавил: Сара Фемина | 20 јули, 2019 0:44

ПУБЛИКАТА ВО ТРАНС: ЦЕЦА ГРМИ ВО ПРИЛЕП ПРЕД МАКЕДОНСКИОТ НАРОД!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Вчера во Прилеп започна 17-тото издание на Пиво фестивалот кое ќе трае до недела. Вечерашната главна ѕвезда на Пиво Фест е Светлана Ражњатовиќ-Цеца, која пред половина час пристигна во Прилеп.

Во зградата на општината ја пречекаа и новинарите, на која српската звезда со задоволство им одговараше на прашањата. Гостите на Пиво фест вечерва ги забавува и Миле Кузмановски, Ален Хасановиќ, Уска Кан и Демир Кантуровски.

Вечерашната главна ѕвезда на Пиво Фест е Светлана Ражњатовиќ-Цеца, која пред половина час пристигна во Прилеп.ФОТО: Тера

На првата вечер од манифестацијата пристуните кои ги имаше од цела Македонија се забавуваат на музиката од Прилепски Еснаф, Селимова Желчески, но и на рок и рокенрол звуците од Ѓорѓе Давид, Ивана Негатив и Неша Галија.

Пиво фест е пивски фестивал што се одржува во летниот период во градот Прилеп во организација на општината Прилеп и стопанските субјекти од градот.
Фестивалот е од отворен тип, се одржува во центарот на градот.

Учество земаат познати производители на пиво и локални угостители. Посетители доаѓаат од сите краишта на Република Македонија и соседните земји.

Цеца вечерва пристигна во Прилеп. Последен пат во Прилеп ја забавуваше публиката во 2010 година.

Фестивалот е познат по добрата забава, скара и ладното пиво и секако масовната посетеност. Настанот е туристичка манифестација која што има 16 годишна традиција во Прилеп.

Оваа ревија на врвни пива и специјалитети на скара, дополнета со фонот на избрани музички брендови на Балканот, е туристичка атракција, која што предизвикува интерес и кај љубителите на овој тип забави не само од Македонија, туку и пошироко на Балканот. Последните неколку години почетокот на фестивалот коинцидира со верскиот празник „Петровден“, а манифестацијата трае 4 дена. Има извонредна посетеност.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Точно 41 година по Илинденското востание, во манастирот Св. Прохор Пчински во близина на Куманово 115 делегати го одржале Првото заседание на АСНОМ

ДЕНЕС Е ИЛИНДЕН – НЕКА Е ЧЕСТИТ ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА!

Св. Илија (Громовникот) е еден од култните свеци кај православните македонци, бидејки...

Неуморниот оперски пејач ќе одржи и свој солистички концерт, како дел од концертната сезона “The Art of Power”, насловен “Во чест на Тоше Проески”.

Оперскиот пејач, Влатко Груевски, ќе ја интонира државната химна на свеченото отварање на 1 август во Крушево!

Оперскиот пејач, Влатко Груевски, ќе ја интонира државната химна на свеченото отварање...

Слоганот под кој се обединети сите чествувања, е „Сите сме деца на Илинден“ како концепт кој ги опишува заедничките вредности кои сите ги славиме, празнуваме.

„Сите сме деца на Илинден“ е мотото кое што ги обединува чествувањата на Денот на Републиката – 2 Август!

На предлог на Организациониот одбор, Владата на Република Македонија на својата редовна...