Човекот за кој се верувало дека е менаџер на продавница отворил оган, а потоа го свртел пиштолот кон себе и сега е мртов.

Објавил: Мате Парлоф | 23 ноември, 2022 9:05

Пукање во Вирџинија: Напаѓач уби десетина луѓе во супермаркет

Фото/Текст извор: ©мкд

Вооружен маж уби десет луѓе во супермаркет Волмарт во Чесапик, во американската сојузна држава Вирџинија, соопшти полицијата, пренесува Би-би-си.

Човекот за кој се верувало дека е менаџер на продавница отворил оган, а потоа го свртел пиштолот кон себе и сега е мртов.

Градот Чесапик на Твитер објави „полицијата потврди инцидент со активен стрелец со фатални жртви во Волмарт“.

Би-би-си јавува дека има малку детали, но еден полицаец зборувал за не повеќе од 10 загинати и повеќе повредени. Засега не е познат мотивот.

Полицијата им соопшти на новинарите дека нападот се случил во 22:12 часот по локално време (4:12 часот по средноевропско време).

Портпаролот Лео Косински рекол дека се верува дека пукањето се случило во продавницата и дека осомничениот дејствувал сам.

Волмарт рече дека е „шокиран од овој трагичен настан“ и дека „тесно соработува со органите за спроведување на законот“.

Сенаторката од сојузната држава Вирџинија, Луиз Лукас, рече дека ѝ е „апсолутно скршено срцето“ од, како што рече, „најновото масовно пукање во Америка“.

Таа на Твитер додаде: „Нема да мирувам додека не најдеме решенија за ставање крај на оваа епидемија на насилство во нашата земја“.

Нападот се случи само неколку дена откако вооружен маж отвори оган во ЛГБТ-ноќен клуб во американската сојузна држава Колорадо, при што уби пет лица, а 17 беа повредени.

Во 2019 година, во масовно пукање во Волмарт во Ел Пасо, Тексас, загинаа 23 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

инистерката за рударство и енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ денеска изјави дека осумтемина рудари кои загинаа во рудникот за јаглен „Соко“ кај Сокобања се задушиле поради високата концентрација на метан.

„Осум рудари од рудникот „Соко“ загинаа. Тие се задушиле утрово во 4.10 часот. Немало експлозија. Зголемувањето на нивото на метан било толку високо што тие се задушиле“, изјави таа за новинарите пред рудникот.

Според неа, телата на повредените рудари се на пат за Ниш на обдукција.

8 рудари загинаа при експлозија на метан во рудник во Србија

Колоната погребални возила сведочат за трагедијата во рудникот „Соко“ кај Сокобања...

Како што јави БГНЕС, несреќата се случила околу 06:40 часот по бугарско време (05:40 по македонско време) на „160-от километар на автопатот Тракија“ на коловозната лента во правец кон Софија.

ТРАГЕДИЈА ВО БУГАРИЈА: Возач на камион со македонски регистарски таблички утрово загина во судар со друг камион на автопатот „Тракија

Едно лице загина при судир на два камиона на автопатот Тракија кај местото Оризово...