Како на пример, Путин навел неодамна во резулуцијата на Европскиот парламент, која како што ја оцени, ставена е на исто ниво на нацистичките агресори и Советскиот сојуз, пренесуваат Итар Тас.

Објавил: Валерија Петрова | 12 декември, 2019 12:58

ПУТИН ВЕЛИ ДЕКА МЕЃУНАРОДНИТЕ ИСНТИТУЦИИ ФАЛСИФИКУВААТ ИСТОРИЈА: ЕП ги стави на исто ниво нацистите и СССР

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил вчера дека обидите за искривување на историската вистина не престануваат, а на тоа, се придужиле не само наследниците на нацистичките соочесници, туку и некои угледни меѓународни институции и европски стрктури.

Како на пример, Путин навел неодамна во резулуцијата на Европскиот парламент, која како што ја оцени, ставена е на исто ниво на нацистичките агресори и Советскиот сојуз, пренесуваат Итар Тас.

– А тие кои покажуваат дека се спротиставени на таква нетемелна лага, обвинувањата се за информативна војна против демократската Европа. Тоа е цитат, рекол Путин на состанокот на организираниот одбор за Победа на задолжени за одбележување на 75 годишнината од победата на Втората светска војна.

Европскиот парламент пред два ипол месеци ја усвои резулуцијата во која се наведува да има спогодбата за ненапаѓање на нацистите и на СССР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Властите ангажирала четири градежни компании што за недела дена ќе го довршат медицинскиот центар кој ќе се простира на шест хектари.

Кинезите ветија дека ќе направат болница за 7 дена: По 4 дена се НАДЗИРА објектот – еве како расте ЗГРАДАТА!

Кинескиот град Вухан, кој е во изолација поради Корона вирусот, ќе изгради посебна...

Потоа, нејзе на сцената ѝ се придружија Boyz II Men и испеаја а капела верзија на песната „It's So Hard to Say Goodbye to Yesterday“.

„Светот изгуби херој“: Алиша Кис со емотивен говор и настап во чест на Коби Брајант на Греми

Од вчера целиот свет е во шок по трагичната вест за смртта на најдобриот кошаркар на...

Пилотот на хеликоптерот во кој загина кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна ќерка и уште седум луѓе, бил предупреден дека лета опасно ниско пред да се урне во брдата во Калифорнија, со брзина од речиси 300 километри на час, јави „Њујорк Пост“.

ПРЕНИСКО ЛЕТАТЕ, МОРАТЕ ДА ЈА ЗГОЛЕМИТЕ БРЗИНАТА: Осамна во јавност АУДИО снимката од разговорот со пилотот пред падот на хеликоптерот!

Трагедијата која го шокираше светот, светските медиуми со шокантни детали за смртта...