Путин разговараше со главниот лекар во болницата, Денис Проченко, кој го опиша објектот како „космос“.

Објавил: Перо Милчин | 24 март, 2020 19:45

ПУТИН ВО ЗАШТИТНА УНИФОРМА ВО БОЛНИЦА: Сите работат како часовници многу добро и сложно(видео)

Фото/Текст извор: ©Foto: Profimedia магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети болницата во Комунарка, предградие на Москва, во која се сместени најголем број пациенти со корорнарна болест. На влезот носеше жолта заштитна облека против вирусот.

Путин разговараше со главниот лекар во болницата, Денис Проченко, кој го опиша објектот како „космос“.

„Ова е како космосот. Не можам да кажам како е сега во светот, но се подобрив и разменував порано во Европа.

Оваа (болница) е многу подобра“, рече Прокенко на прашањето од Путин како му се допаѓа болницата. Рускиот лидер го пофали високиот квалитет на работа и болничкиот колектив.

„Ги видов како работат и дека сите се во борбени позиции. Сите работат како часовници“, рече претседателот на своето заминување.

Државниот врв на Русија деновиве одржа вонреден состанок на кој се дискутираше за коронавирусот, но и за проблемот со аптеките кои двојно ги зголемија цените на заштитните маски.

Цената на заштитните маски лани изнесувала 50 рубљи, а сега таа цена пораснала и за 100 рубљи.
Рускиот претседател Путин кратко и јасно го реши овој проблем.

– Одземете им ја дозволата за работа. Едноставно, пронајдете аптека која го прави тоа и веднаш одземете им ја дозволата – рече Путин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако се воведени добри мерки за контрола и превенција, бројот на новооткриени случаи брзо се зголемува.

КИНЕСКИТЕ СТРУЧЊАЦИ ВО СРБИЈА: Да се воведе полициски час од 24 часа- има премногу луѓе на улиците!

Голем број српски државјани не носат заштитни маски и на улиците има премногу луѓе,...

Бројот на смртни случаи од вирусот корона во Њујорк се искачи на 4.159 бидејќи вирусот се рашири на над 120.000 луѓе.

ЗАСТРАШУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ ОД ЊУЈОРК: Телата на умрените стојат во ходниците (ВИДЕО)

Десетици вреќи беа видени во болничките ходници во Њујорк, наредени еден врз друг,...