По полноќната литургија, Путин исто така кратко разговарал со старешинскиот храм Николас Бридин и му ја подарил иконата како подарок.

Објавил: Сара Фемина | 7 јануари, 2020 20:14

Путин го прослави Божиќ во родниот град: Милиони луѓе денеска чуствуваат радост(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин им го честиташе Божиќ на граѓаните на Русија, им посака здравје и благосостојба и ја истакна улогата на Руската православна црква во зајакнувањето на духовната и моралната основа на општеството, се вели во честитката, објавена од прес-службата.

„Милиони луѓе ширум светот чувствуваат радост и духовен ентузијазам за време на светлите Божиќни денови, посебно чувство на припадност на вековната традиција која се пренесува од генерација на генерација“, се вели во соопштението.

Зачувувањето на нашето историско, културно наследство и едукација на младите го игра Руската православна црква, како и други христијански признанија на Русија.

Зачувувањето на нашето историско, културно наследство и едукација на младите го игра Руската православна црква, како и други христијански признанија на Русија. Ваквото одлично, плодно дело е многу важно и заслужува најдлабоко признание “, рече Путин.

„Посакувам православните христијани, сите граѓани на Русија, кои го слават раѓањето на Христос, да имаат здравје и благосостојба“, заклучи шефот на руската држава.

Претседателот го прослави Божиќ во храмот Преображение во Санкт Петербург, како што направи минатата година. Како што им рече претседателот на новинарите, во оваа црква тој бил крстен како дете.

По литургијата, претседателот им се обрати на верниците.

„Честитки за Божиќ и Нова Година! Бидете здрави и среќни! Ви благодарам многу“, им рече Путин пред публиката.
По полноќната литургија, Путин исто така кратко разговарал со старешинскиот храм Николас Бридин и му ја подарил иконата како подарок.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Општо познато е дека арапските земји, земјите од блискиот Исток и азиските држави се фасцинирани од македонскиот народен мелос кој редовно го имаат во својот репертоар

Хор од Јордан ја пее „Македонско девојче“ (видео)

Хорот од кралството Јордан, „Dozan Wa Awtar”  во Вашингтон, САД ја испеа македонската...

Британски уличен уметник им одржа лекција на т.н. "проценители" на уметнички дела, со тоа што откако успеа да постигне рекордна цена за свое дело го уништи пред нивните очи

Уличен уметник продал слика за 1.36 милиони долари, а потоа ја уништил (видео)

Бенкси, британски уличен уметник, ги шокира сите кога го уништи неговото дело “Девојка...

Песната "Команданте" која Кустурица ја изведе за прв пат во 2017 година ја посвети на рускиот министер за одбрана и негов пријател Сергеј Шојгу

Кустурица му посвети песна на рускиот министер за одбрана

Српскиот режисер и музичар Емир Кустурица му посвети песна на рускиот министер за...