„Им честитам на сите православни христијани воскресението на Исус Христос“, се вели во соопштението.

Објавил: Перо Милчин | 19 април, 2020 10:47

ПУТИН ИМ ЧЕСТИТАШЕ ВЕЛИГДЕН НА ГРАЃАНИТЕ: Нашето друштво е обединето против заканата (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин им честиташе на православните христијани и на сите руски граѓани за Велигден и рече дека земјата е во состојба сама да го реши проблемот со епидемијата на коронарен вирус.

„Им честитам на сите православни христијани воскресението на Исус Христос“, се вели во соопштението.

Путин истакна дека годинашниот празник е обележан со ограничувања неопходни за борба против ширењето на болеста, корона вирус.

Претседателот истакна дека сите нивоа на управување во сегашната состојба работат на организиран и одговорен начин и дека ситуацијата е под целосна контрола.

„Целото општество е обединето пред заедничката закана“, рече Путин.

Тој изјави дека здружените сили ги решаваат проблемите што се појавија и дека „имаме сè: здрава, силна економија, научен потенцијал и потребната материјална и високо професионална база во областа на здравството“, прецизираше рускиот лидер.

„Нема сомнение дека достојно ќе ги поминеме искушенијата што ни се испратени“, заклучи претседателот.

Властите активно ги повикуваат граѓаните да преземат мерки на претпазливост: да носат медицински маски и да одржуваат далечина на јавни места.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...