Тој рече дека претседателот ќе биде вакциниран и чека да бидат завршени сите формалности во тој поглед“, изјави Песков за телевизијата „Русија 1“.

Објавил: Владо Марин | 27 декември, 2020 20:51

ПУТИН ОДЛУЧИ, ЌЕ ЈА ПРИМИ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА: Се чекаат само формалностите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин одлучи да ја прими вакцината против корона Спутник V, изјави портпаролот на Кремлј, Дмитриј Песков.

Тој рече дека претседателот ќе биде вакциниран и чека да бидат завршени сите формалности во тој поглед“, изјави Песков за телевизијата „Русија 1“.

Русија ја започна програмата за вакцинација Спутник V на почетокот на декември, а најранливите групи во Москва беа меѓу првите кои беа вакцинирани.

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин објави дека од понеделник ќе бидат вакцинирани граѓани постари од 60 години, а претходно руското Министерство за здравство ја одобри вакцината за оваа категорија на население.

Путин претходно изјави дека руската вакцина е ефикасна и безбедна и дека не гледа причина зошто не треба да се вакцинира.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Триесет милиони евра, пари обезбедени од Европската Унија, ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на Бугарија и Македонија во следните 7 години.

За прекугранична соработка Македонија – Бугарија 30 милиони евра од ЕУ

Меѓу приоритетните проекти е изградбата на новиот граничен премин „Клепало“ помеѓу...

Вкупната излезност на гласачите на изборите за Државната дума на Русија вчера до 20 часот по московско време изнесува 16,85 проценти, објави руската Централна изборна комисија.

Втор ден од изборите во Русија, вчерашната излезност 16,85 отсто

Рускиот претседател Владимир Путин вчера гласал електронски на руските парламентарни...

Идејата за ковид-сертификат првично беше поврзана со патувањата, но Италија многу брзо почна да ја применува на места како музеи, спортски сали и внатрешноста на рестораните!

Италија вчера воведе една од најстрогите мерки во светот

Италијанската Влада вчера донесе една од најстрогите анти-ковид мерки во светот, со...

Од своја страна, Рама, кој во континуитет ја критикува ЕУ и состојбата на двете земји ја споредува со драмата „Чекајќи го Годо“, оцени дека „ние сме заложници на национализмот внатре во ЕУ“.

МЕРКЕЛ СО ПОРАКА ОД ТИРАНА: МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ГИ ИСПОЛНИЈА УСЛОВИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот...