Тој им се заблагодари на граѓаните затоа што со достоинство преживеаја еден од најопасните периоди на епидемијата, додека им се заблагодари и на лекарите и медицинските работници што покажаа професионализам во најлошиот период.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 јуни, 2020 10:28

ПУТИН ПОРАЧА: Успеавме да ја победиме короната- во најтешките денови рускиот народ ги покажа своите квалитети!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Обраќајќи се на нацијата, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија успеала да се справи со сите предизвици предизвикани од пандемијата на корона вирусот, а благодарение на мерките што беа донесени, спасени се десетици илјади животи.

Како што рече тој, благодарение на мерките против вирусот корона, руските власти успеале да купат време и да го „запрат“ врвот на пандемијата.

“Многу граѓани беа обединети од фактот дека тие ја разбраа јасно ситуацијата, ги разбраа заканите што беа присутни, разбраа дека е можно да се бориме со новата ситуација само со заеднички сили. Ние постапивме врз основа на тие вредности, само затоа што успеавме да одговориме на сите предизвици “, истакна Путин.

Рускиот претседател ги повика граѓаните да бидат внимателни во иднина сè додека не започне производството на вакцината против ковид 19.

“Вакцината е важна, но не е лек. Можеме да се бориме против оваа закана само ако ги  почитуваме сите мерки за заштита. Ние ја принудивме епидемијата да се повлече, сепак, вирусот е сè уште опасен”, додаде тој.

Путин исто така изјави дека Русија е лидер во однос на тестирање на вирусот корона, имајќи предвид дека досега се тестирани 17 милиони луѓе.

Што се однесува до сместувањето во болниците, Путин исто така рече дека Русија ќе продолжи да задржува резервни 180.000 кревети во случај ситуацијата да стане покомплицирана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...