Ванеса Коган, директорка на проектот Stičing Džastis Inišativ за британски Гардијан изјави дека руските власти ја известиле за одземање на дозволата за престој.

Објавил: Мирко Бачиќ | 5 декември, 2020 19:26

ПУТИН УДРИ НА СОРОС: Руските власти ја заоструваат кампањата против невладините организации, тврдат дека ја минираат државата

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Руската влада треба да протера истакнат борец за човекови права, а поранешниот претседател Дмитриј Медведев тврди дека постои координирана кампања на меѓународни организации за поттикнување немири во најголемата земја во светот.

Ванеса Коган, директорка на проектот Stičing Džastis Inišativ за британски Гардијан изјави дека руските власти ја известиле за одземање на дозволата за престој.

Ќе има две недели да ја напушти земјата во која живее повеќе од десет години. Коган има и две деца со руски државјанин. Иницијативата е невладина организација која наводно обезбедува правна поддршка на Русите во случаи на забележани повреди на човековите права.

Во последниве години, беше помалку отворен за финансирање, но во 2010 и 2011 година беше финансиран од холандската влада и унгарскиот милијардер Џорџ Сорос преку неговата група за притисок на Отворено општество, која е забранета во Русија и е прогласена за „непожелна“.

Работата на Коган претходно се фокусираше на регионот Северен Кавказ, каде нејзината група претставуваше луѓе наводно загрозени од властите.

Нејзината активност во претежно муслиманската област доведе до тензии со локалните лидери, како што е Рамзан Кадиров, шеф на Чеченската Република. Сега рускиот заменик претседател на Советот за безбедност Медведев, кој беше и руски премиер, им изјави на новинарите во четвртокот дека добро финансирани странски групи користат мрежи во Русија за „влошување на домашната политичка ситуација во одредени региони, вклучително и руски непрофитни организации со кои се здружуваат“. 

Медведев додаде дека овие невладини организации „зависат од Интернет-медиумите и користат разни имагинарни причини за размена на настани од нашата национална историја“. Тој ова го нарече „голема информативна кампања спроведена со цел да се дискредитира раководството на одредени делови на територијата и федералните субјекти“.

 Соединетите држави ја притворија Марија Бутина, тврдејќи дека таа е странски агент што ја претставува Москва.

Властите велат дека се инфилтрирале во конзервативните организации за да промовираат подобри врски помеѓу Вашингтон и Кремlin. Таа отслужи пет месеци затвор, од кои дел помина во самица, пред да биде депортирана назад во Русија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...