Со респираторите пристигнаа маски, ракавици и други медицински материјали. Амбасадорот на Русија во САД го нарече тоа „хуманитарна мисија“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 мај, 2020 21:27

ПУТИН ЈА ИСМЕВА АМЕРИКА!? Испрати респиратори како донација па потоа им наплати, сега се испостави дека се ОПАСНИ!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Blic

Испраќањето на респиратори и друга медицинска опрема на Русија во САД беше обележано како гест на добра волја, начин да се започне со подобрување на токсичните односи меѓу Москва и Вашингтон, додека двете земји се борат со вирусот корона.

Но, таа испорака на помош беше придружена од почеток со конфузија и мешани пораки. Дали тоа беше хуманитарна помош? Дали тоа беше набавка на опрема што Соединетите држави успеаја сами да ја произведат?

Кој плати за тоа? Дали некој сфати дека вклучените руски компании можеби биле под санкции на Министерството за финансии на САД? Дали Кремељ бараше пропагандна победа? Дали ја исмева Америка?

Испраќањето на респиратори и друга медицинска опрема на Русија во САД беше обележано како гест на добра волја, начин да се започне со подобрување на токсичните односи меѓу Москва и Вашингтон, додека двете земји се борат со вирусот корона.

Сега се испостави дека 45 респиратори никогаш не биле користени во Соединетите држави – а некои од нив биле истиот модел што може да предизвика пожари во кои загинаа неколку пациенти заболени од КОВИД-19 во Русија, поради што руските регулатори нарачаа да наложат нивно суспендирање. во време кога се потребни такви машини.

Од почетокот, Кремељ ја претстави пратката како прекрасен гест. Државните медиуми известува приказни за тоа, вклучително и објавија снимки од кутиите со кои беа полни авионите на Антонов со зборовите „Од Русија со Љубов“.

Со респираторите пристигнаа маски, ракавици и други медицински материјали. Амбасадорот на Русија во САД го нарече тоа „хуманитарна мисија“.

– Сигурни сме дека, доколку е потребно, Соединетите држави ќе ни помогнат и ние со задоволство ќе ја прифатиме нивната помош. Без никаква политизација – изјави Анатолиј Антонов во објавата на Фејсбук.

Ден откако пристигна пратката во Њујорк, американскиот претседател Доналд Трамп го пофали својот руски колега Владимир Путин.

На прашањето дали се плаши дека тоа може да се сфати како пропаганда, тој рече: „Не ми е грижа ниту за Русија ниту пропаганда, дури ни малку“.

Тој рече дека ова е квалитетна медицинска опрема што ќе спаси многу животи.

Но, дополнителни прашања се појавија кога американскиот Стејт департмент се спротивстави на руските власти, велејќи дека испораките не биле всушност донација, туку купување.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова тогаш потврди дека пратката е набавка, но дека Вашингтон и Москва ги делеле трошоците.

Покрај тоа, таа откри дека руските трошоци се на товар на Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), државен фонд од 10 милијарди долари што владата го основа за да привлече инвестиции во Русија.

Вредноста на вкупната пратка не беше откриена ниту од САД ниту од Русија за време на испораката.

Сепак, во извештајот на АБЦ Њуз на 1 мај се вели дека Русија им наплатила на САД 660 000 долари за испорака. Рекордните резерви, обезбедени од Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), која ја координира владата на САД за пандемијата, велат дека пратката вклучува вкупно 4.000 маски М-95 – маски што се користат за заштита од биолошки и хемиски агенси.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...