Путин посочи дека показателите за пандемијата во Русија се подобри отколку во многу други земји, пренесува РИА Новости.

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 јануари, 2021 16:55

ПУТИН: ​​Пандемијата полека се повлекува, бројот на пациенти се намалува, но рано е да се опуштиме

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денес дека пандемијата на коронарниот вирус постепено се повлекува и дека стапката на смртност во Русија е задоволителна во споредба со другите земји.

Бројот на заболени пациенти се намалува.

Путин посочи дека показателите за пандемијата во Русија се подобри отколку во многу други земји, пренесува РИА Новости.

“Имаме околу 12 пациенти на 100.000 жители. Тоа е четири пати помалку отколку во многу европски земји”, додаде рускиот претседател.

Во исто време, Путин истакна дека е рано да се релаксира во борбата против коронавирусот и дека треба да се почитуваат сите мерки на претпазливост според ТАС С.

Тој побара од сојузните и регионалните претставници да продолжат да се борат. Путин процени дека околу 68 милиони Руси треба да се вакцинираат против вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го...

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...