селото Радожда е прекрасно место за сите кои бараат природна убавина, мир и опуштање, како и за оние кои бараат да истражат културата и историјата на Македонија.

Објавил: admin@magazin | 4 септември, 2023 18:26

Радожда – село со нај широк поглед на Охридско Езеро, рибни ресторани, пештерска црква и мир и спокој

Фото/Текст извор: ©Патувања.мк

Радожда е  едно од најубавите места во Македонија, каде што секој оној кој сака да е далеку од градската бука и поблиску до природата може да ја најде својата оаза на мир и спокојство.

Со пристигнувањето во Радожда, ќе ве воодуеват прекрасните природни убавини кои се отвораат пред вашите очи. Селото е опкружено со зелени планини, што го прави идеално место за релаксација и забава на отворено. Од плажите, кои се гледаат од секое место во селото, се открива прекрасен поглед на Охридското Езеро. Водите на езерото се чисти и кристално јасни, и се простираат во секој правец, каде и да погледнете пред вас го гледате езерото или планинскиот масив Галичица, кој не ретко се огледува во езерските води. Ова е место каде сите можат да уживаат во прекрасниот пејсаж, да пливаат и да се освежат во чистата вода.

Во Радожда има неколку цркви, некои датураат дури и од 13-та век. Но, најголема атракција во е црквата Свети Архангел Михаил која е сместена во пештера. Оваа црква е вградена во карпата на пештерата, што ја прави уникатна и несекојдневна. Ова е место каде што секој може да се помоли и да ја почитува културното наследство на Македонија.

А не треба да заборавиме на рибните ресторани кои се наоѓаат на брегот на езерото. Во овие ресторани, туристите можат да го пробаат свежиот улов од езерото и уникатните местни специјалитети. Ова е место каде што секој може да ужива во уникатен и вкусен оброк, окружен со прекрасниот пејсаж.

Но, освен плажите, Радожда нуди уште многу други природни убавини. Селото е опкружено со планини и шуми, што го прави идеално место за релаксација и забава на отворено. Во околината на селото, туристите можат да ги истражуваат различните стази и патеки, каде што можат да го уживаат во прекрасниот поглед на планинските врвови.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Покојниот командант на паравоените сили во емисијата „Минимакс“ емитувана во 1996 година откри како го добил својот надимак.

Конечно откриено: Еве како Жељко Ражнатовиќ го добил прекарот Аркан!

Веројатно многу пати сте се прашувале зошто Жељко Ражнатовиќ го викале Аркан? –...