Македонската одбојкарска репрезентација вечерва обезбеди историски пласман на Европското првенство.

Објавил: Перо Милчин | 9 јануари, 2019 22:16

РАДУВАЈ СЕ МАКЕДОНИЈО : Македонските одбојкари за прв пат во историјата се пласираа на Европско Првенство

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонската одбојкарска репрезентација испиша голема историја, откако вечерва за прв пат во историјата обезбеди пласман на завршницата на Европското првенство.

Во пресрет на дуелите од последната квалификациска рунда црвено-жолтите беа во многу тешка позиција, сепак нашите херои извојуваа победа и обезбедија пласман на Европското првенство.

Нашите одбојкари беа предводени Никола Ѓорѓиев, но тие не ја испуштија шансата, па мечот против Унгарија,го добија со максимални 3:0 по сетови 25-21, 25-20 и 25-21.

Сонот на сите генерации наназад конечно се оствари, па одбојкарите конечно ќе имаат можност да се надигруваат со најдобрите европски селекции.
31-то Европско одбојкарско првенство ќе се одржува во четири земји, Словенија, Холандија, Белгија и Франција каде ќе се игра и завршницата, а во периодот од 13 до 29 септември.

Ова е прв пласман на оваа репрезентација на Европско првенство, од нејзините почетоци во 1994 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обвинителката коај го води случајот, Лидија Раичевиќ го праша што се случило кога се дознало дека Пино е најден закопан.

Таткото на Ангела обвинета за убиството на Пино: „Не знаевме дека Али Фуркан ѝ е дечко, го запознавме како нејзин пријател“

Таткото на обвинетата за убиството на Пино, Ангела Ѓорѓиевска денеска сведочеше како...

На денешната прес-конференција Џафери, обраќајќи им се на граѓаните по вчерашното распуштање на Парламентот и распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, рече дека лидерите решија да го вратат мандатот кај народот, а обврска на институциите е да обезбедат услови за спроведување на фер, слободни и демократски избори на кои народот ќе го искористи своето демократско граѓанско право и обврска.

Џафери: Лидерите на партиите решија мандатот да го вратат кај народот, следуваат фер и демократски избори

Откако вчера беше изгласан законот за ЈО, претседателот на Собранието Талат Џафери ...

Николовски на коментарот дека  функционери од Брисел велат дека е добро што овој закон е донесен во пресрет на можноста да се добие датум за преговори рече дека секој функционер надвор од Македонија ги гледа резултатите:

Николоски: Денеска ВМРО-ДПМНЕ ќе ги разгледа можностите за проценување на постапката во Собранието за Законот за ЈО

Во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...