Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство. Сепак, швајцарско-хрватскиот двојник Ракитиќ беше дефинитивна фигура на овој Светски куп 2018 година.

Објавил: admin@magazin | 15 јули, 2018 23:15

Ракитиќ на финалето на Светското првенство: “Дождот не беш случаen, дури и небото беше тажно”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иван Ракитиќ го пропушти скокот на фудбалскиот врв. Златото го освоија Французите, а тимскиот колега Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство. Сепак, швајцарско-хрватскиот двојник Ракитиќ беше дефинитивна фигура на овој Светски куп 2018 година.

Времето беше мачно и долго. 29 те минути беа многу долги по завршниот свиреж на судијата Нестор Питана, додека претседателот на ФИФА, Џани Инфантино и рускиот претседател Владимир Путин, се подготвија за церемонијата на доделувањето. И во тој половина час, дури и над Москва небото ги отвори своите брави, тој стоеше таму во ситниот дожд, неподвижен и со празен нем поглед. Иван Ракитиќ, првиот Швајцарец во финалето на Светскиот куп, не успеа да го реализира својот сон за освојување на Светското првенство.

Ракитиќ во едно интервју:

“Тешко е да се опише како се чувствувам токму сега. Можеме да бидеме горди на она што сме го постигнале. Но, во моментов, многу сум тажен и разочаран. Бевме подобар тим целокупно гледано. Тие ги дадоа првите три гола од ништо. Но, тоа е фудбал. Им ја честитам на Франција титулата. Второ место за земја како Хрватска е неверојатно. Сега се радуваме да одиме дома и да славиме со нашите фанови . ”

“Национален херој или не – би сакал да го земам трофејот дома со мене. Потребно е малку време за да го сфатиме сето  тоа. Многу сум горд на тимот. Успеавме целиот свет, освен Франција, да биде за нас денес. Мислам дека не беше случајно што конечно почна да врне. Дури и небото беше тажно “.

“Се надевам дека еден ден ќе имаме уште една шанса да победиме и да го добиеме овој Пехар. Јас сум прилично скршен сега. Од вторник одиме на одмор со мојата сопруга и децата. Му честитам на швајцарскиот Национален тим на нивната добра игра и им се заблагодарам на сите фанови во Швајцарија кои нѐ поддржаа. Беше прекрасен месец. »

Фантастичната кариера, која започна во Möhlin во Aargau на возраст од четири години, беше лансиран во Базел под палката на Кристијан Грос за потота Ракитиќ доведе преку Шалке и ФК Севиља да дојде до светската клуб ФК Барселона, крунисувањето беше одбиено денес во Москва. “Во моментов сум многу тажен и многу разочаран”, рече 30-годишниот играч од средниот ред по неговиот 99-ти меѓународен натпревар.

Можеби Ракитиќ во тој момент размислуваше за 79. минута. Неговиот шут леташе веднаш зад портата на Хуго Ллорис. Тоа беше последната шанса на хрватскиот супер играч, што можеби ќе водеше назад во финалето. Но, резултатот остана на 4: 2 за Французите. Последниот чекор кон титулата на Ракитиќ не му успеа.

(Photo by Shaun Botterill/Getty Images) Лука Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство.

Хрватска беше “јасно подобар тим” во финалето. рече Ракитиќ, тој е ќе остане нешто како симбол на ова Светското првенство во Русија, на овој колоритен турнир на многу етнички групи, религии, јазици и потекло.
Во едно време кога граѓаните дебатираат во Швајцарија за една таканаречената дупла националност и во светот се дискутира за глобализацијата на фудбалот (и не само овде). Корените му се од Хрватска, татковина на неговите родители, израснат и социјализирани во Швајцарија во кантонот Aargau, со швајцарски и хрватски пасош, тој е во брак со државјанка на Андалузија и живее со семејството и децата во Каталонија. Ракитиќ го отелотворува модерното општество.

Во понеделник, Ракитиќ и неговите колеги во Загреб ќе бидат примени како херои. Колку се само среќни луѓето во оваа мала земја на Јадранското Море, со четири милиони жители поради националниот фудбалски тимов, и со гордост покажа на стадионот Лужники, кон претседателот, Колинда Грабар-Китаровиќ облечена во фудбалски фустан. Таа секој од хрватските играчи посебно го прегрна мило за време на предавањето на сребрената медаља. Имаше солзи во нејзините очи, но исто така и блескавост и изглед што изразија радост и гордост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Турнирите требаше да се играат во 2021 година, но ќе се одржат во 2023 година, за играчи до 20 години во Индонезија и за играчи до 17 години во Перу, како што беше планирано.

ОРГАНИЗАЦИЈА НЕВОЗМОЖНА ПОРАДИ КОРОНА: ФИФА го откажа Светското првенство за фудбалери до 17 и 20 години!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) денеска го откажа Светското првенство за...

Поточно, со само 75.000 долари на сметката, но неговото богатство сепак е огромно во недвижнините.

МАРАДОНА УМРЕ СИРОМАШЕН: Богатството остана во недвижен имот, започнува БИТКАТА за наследство!

Диего Марадона почина скоро сиромашен со оглед на тоа колку пари заработил во животот. Поточно,...

Можеби, сепак, најмногу се зборуваше за Ферарито на Марадона. Тој го купи кога дојде во Неапол, во земјата на Ферари.

МАРАДОНА ВОЗЕШЕ ЗАСТАВА 128: Ова е возниот парк на легендарниот Аргентинец, Ферарито се издвои(ФОТО)

Смртта на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона започна многу приказни,...

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот на Европското првенство. Воедно, ги замоли да прослават со почитување на мерките.

Граѓаните почна да слават, Филипче ги повика да ги почитуваат мерките!

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва им честиташе на фудбалерите за пласманот...