Во пресрет на размената на територии меѓу Косово и Србија премиерска средба на земјите од Западен Балкан

Објавил: Мирко Бачиќ | 27 август, 2018 6:23

Рама во Драч ќе ги пречека премиерите од Западен Балкан

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанскиот премиер Еди Рама во Драч ќе биде домаќин на неформалниот состанок на премиерите од земјите на Западен Балкан а на кој ќе присуствува и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан.

На состанокот ќе присуствуваат македонскиот премиер Зоран Заев – претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина Денис Звиздиќ – црногорскиот премиер Душко Марковиќ како и косовскиот премиер Рамуш Харадинај но и претседателот на на Европската банка за обнова и развој ЕБОР. Своето учество се уште го нема потврдено премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

Во соопштението од кабинетот на премиерот Рама се наведува дека тема на средбата ќе биде заедничката визија за стратегијата за интеграција во Европската унија зајакнувањето на регионалната економска зона договорот за роаминг и започнување на разговори за реципрочно признавање на академските и професионалните квалификации.

Состанокот ќе се одржи во владината вила во Драч а планирано е да започне во 10 часот додека на пладне ќе има заедничка прес конференција на премиерите и Хан.

Според албанските медиуми овој состанок се одржува во време кога меѓу Косово и Србија е почната “жешката фаза” – онаа како што се наведува за корекција на границите која треба да заврши со признавање на независноста на Косово од страна на Србија.

Првиот неформален состанок премиерите од Западен Балкан го имаа лани на 26-ти август исто така во Драч. На него освен еврокомесарот Хан присуствуваше и потпретседателот на Светската банка за Европа и Азија Сирил Милер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.