Рама рече дека не постои влада во светот што може да го забрани пешачкото движење 24 часа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 март, 2020 15:55

РАМА ПРЕДУПРЕДУВА: Не е време за шетање и уживање во сонцето!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика сите граѓани денес да избегнуваат движење што не е потребно, додавајќи дека сега не е време да се шета или ужива во сонцето, туку дека луѓето треба да ја ограничуваат слободата на движење пеш колку што е можно повеќе.

Во телевизиското обраќање, Рама рече дека е важно да се запамети дека вирусот не се шири преку воздух, туку преку контакт и дека експертите ги советувале владите да дадат се од себе за да им објаснат на луѓето дека ако излегуваат надвор треба да ја задржат својата далечина и да не го допираат лицето со рацете.

„Би било идеално да се спречат излегување на пешаците, но луѓето мора да одат на пазарење и никој тука, дури ни Кина, која постави најстрог режим што е повеќе или помалку сличен на мерките во Албанија, со исклучок на пешаците да се прават вообичаени клучни работи, како што се купување храна, лекови или кое било друго неопходно дејствување “, рече Рама.

Рама рече дека не постои влада во светот што може да го забрани пешачкото движење 24 часа.

„Ова е борба што се води на фронтот, при што секој граѓанин си ја дава својата улога и се заштитува“, рече Рама.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Комисијата исто така го одобри предлогот на Франција да гарантира помош од 300 милијарди евра за да помогне во олеснување на економската криза погодена од пандемијата на коронавирус.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија...