Албанците го сакаат Косово и треба да го признаат сите држави во светот. Косово наскоро ќе биде член на НАТО,ЕУ И УН изјави премиерот на Албанија Еди Рама, пишува српски новости.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 март, 2019 12:27

Рама ја откри вистината за Косово : „Дадени се 500 милиони долари за независно Косово од дијаспората„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Премиерот на Албанија Еди Рама, денеска изјави дека со помош на албанската дијаспора од 500 милиони долари, се признало независно Косово.

Албанците го сакаат Косово и треба да го признаат сите држави во светот. Косово наскоро ќе биде член на НАТО,ЕУ И УН изјави премиерот на Албанија Еди Рама на собирот на албанската дијаспора.

„Историјата на Косово е обединета. Во тоа е вложено повеќе од пола милијарда евра, во тоа помогнаа луѓето кои живеат во дијаспората, луѓе кои се богати и тие го пренесоа ослободувањето на Косово.

Но, Косово кое го имаме денеска, не е тоа Косово кое сакаме да биде такво, рече Рама на собирот на албанската дијаспора во Тирана, на која учествува и косовскиот премиер Хашим Тачи„. 

Тоа е предизвик за сите кои што живеат насекаде по светот, и треба да даваат свој допринос за државата, рече Рама.

Посочи дека Косово денеска се соочува со историски предизвик кои би требало да ги дефинира проблемите, како за 30 години ќе живеат тие деца, кои се уште не се родени.
Спрема неговите зборови, ништо нема по опасно кога Албанците се поделени и делуваат еден спрема друг.

Тој ги повика Албанците во Црна Гора да се обединат и да излезат на локалните избори, кои после 2 децении ќе бидат одржани 3 март во самосталната општина во Туза, да гласаат за заедничката албанска листа и да ги остават на страна непотребните препреки.

„Обединете се и не дозволувај те да бидете поразени поради непотребни проблеми„ рече Еди Рама.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека...

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени...

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово...