Додава дека не ретко се случува како политичка партија да немаат ставови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 ноември, 2019 10:48

Рангелова: Иако сум од ВМРО-ДПМНЕ не ги поддржувам нивните политики

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Даниела Рангелова од ВМРО -ДПМНЕ вчера беше гостинка во  дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Таа јавно истакна дека  не се согласува со политиките на ВМРО-ДПМНЕ и со тоа не очекувам да бидам дел од кандидатите за пратеници. 

-Јас сум во ВМРО-ДПМНЕ. Со самото мое давање на оставка од политичките функции, свесно напуштив за да кажам дека не ја поддржувам политиката и нечесно би било доколку јас не ги поддржувам овие политики да очекувам да се најдам на листа на ВМРО-ДПМНЕ. Нормално е ако не ги почитувам политиките да кажам терајте ако ви е во ред политиката, дај Боже да победите, сепак тоа е мојата матична партија. Но, мислам дека ВМРО-ДПМНЕ ако сака да победи на овие избори прво треба да се сконцетрира на програмата, да има чесен пристап кон граѓаните и да заборави на задкулисните игри, вели таа.

Претседателката на унија на жени

Додава дека не ретко се случува како политичка партија да немаат ставови.

Рангелова е родена на 20.7.1978 во Велес и едипломиран политиколог, на Правен факултет, Скопје.

Таа пред неколку дена беше актуелна со нејзината изјава дека не се согласува со политиките на Мицковски.

Кажа дека веднаш штом влегла на тркалезната маса во уставната сала на Собранието,протоколот  ја пресретнал со прашање: „Вие сте претставник на Мицкоски?“

„Не, не ме прати Мицкоски, сама дојдов. Доказ за тоа е што јас нема да го поддржам неговиот предлог за воведување мнозински изборен модел. Сакам да кажам нешто во однос на големите партии кои се претставуваат демократски. Граѓаните се изморија од двопартискиот систем. Видете ги анкетите, 40 отсто од граѓаните не сакаат да излезат да гласаат“, рече Рангелова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...