Таа претходно се позиционираше како лидер на преговорите меѓу двете Кореи, аплаудирајќи ги спортистите од двете земји кои маршираа под заедничко знаме, а сега очигледно ги презема работите во свои раце.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 јуни, 2020 10:04

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА МЕЃУ ДВЕТЕ КОРЕИ: Во центарот на настаните е сестрата на Ким, ја исполни првата закана!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Klix.ba/CNN/Blic

Во вторникот Северна Кореја ја урна зграда што ја користеше за да разговара со Јужна Кореја, а уништувањето го нареди Ким Јо Јонг, сестрата на водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун.

Таа претходно се позиционираше како лидер на преговорите меѓу двете Кореи, аплаудирајќи ги спортистите од двете земји кои маршираа под заедничко знаме, а сега очигледно ги презема работите во свои раце.

Сестрата на водачот на Северна Кореја Ким Јонг-Ун го презеде својот прв чекор за постигнување политичка моќ во декември 2018 година, откако таа стана прва од нејзиното семејство што стапна на јужната половина на Корејскиот Полуостров по Корејската војна.

Вечерта пред урнувањето, таа дојде на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгјанг, седна до лидерот на Јужна Кореја Мун Џaе-ин и гледаше стотици спортисти како маршираат под знамето на обединета Кореја.

Да се ​​види заедно со севернокорејскиот лидер е важна работа, сепак, одењето во Сината куќа, претседателската резиденција во Јужна Кореја, е многу поважна работа. Со оглед на тоа дека тој беше единствениот член на севернокорејското владејачко семејство што влезе во салата на нивниот лут непријател, тоа беше историски момент.

Така, таа докажа дека е совршен претставник на својата земја, со урбано размислување, освен што го направи првиот чекор за подоцнежна средба на нејзиниот брат и Мун, оваа посета ја подготви сцената за нешто друго, пренесува Си-Ен-Ен.

Развојот на тие настани стана јасно само во последните неколку дена, а таа се истакнуваше како најважната личност кога станува збор за односите меѓу двете Кореи.

Балони за пропаганда, летоци и други материјали против раководството на Пјонгјанг, кои повторно се појавија на границата на овие две земји, ја налутија втората најважна личност во Северна Кореја, Ким Јо-Јонг.

Таа овој чин го оцени како кршење на договорот меѓу Северна и Јужна Кореја, што беше постигнато по нејзиното историско патување, поради што таа нареди да се разнесе зградата што беше користена за разговори меѓу двете Кореи во вторникот.

Зградата е целосно уништена и нема жртви, а со нарачката Ким сакаше да ја натера владата на Мун, како што рече, „да плати скапо за нејзините злосторства“.

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Дедо Мраз да држи дистанца, редовно да ги мие рацете и носи маска кога е потребно“, се вели во соопштението на белгиската влада.

Белгиската влада му напиша на Дедо Мраз: Држете се на дистанца, мијте ги рацете и носете маска

Рестриктивните мерки ширум Европа доведоа до тоа владите на многу земји да даваат...

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество...