Раул Гонзалез на тренерското столче пристигна на местото на Лино Червар и ја водеше Македонија на две големи натпреварувања – ЕП 2017 и СП 2018 година.

Објавил: Рејхан Бајрами | 4 февруари, 2019 16:22

Раул Гонзалез ја напушти Македонската ракометна селекција

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Ракометната Федерација на Македонија ја извести јавноста дека македонската куќа на ракометот и селекторот на машката сениорска машка репрезентација, Раул Гонзалез ја прекинале соработката.

Македонија по крајот на мундијалот заврши на 15. позиција, РФМ и Гонзалес имаа разговори и решија дека е потребна промена на тимот.Oд Ракометната Федерација на Македонија велат дека машката А-селекција има потреба да има стратег кој секојдневно ќе биде посветен и во тек со сите случувања, поврзани со репрезентацијата. Исто така голем проблем претставувала и оддалеченоста и професионалните клубски обврски на досегашниот тренер.

Раул Гонзалез беше на местото на Лино Червар и ја водеше Македонија на две големи натпреварувања – ЕП 2017 и СП 2018 година.

Од РФМ му се заблагодарија на Гонзалес за досегашното работење со нашиот тим и му посакаа се најдобро.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Тој рече дека на исходот од овој меч не гледа како на реми, туку како на освоени три бода на двата дуели против квалитетниот противник.

Македонските ракометари во борба против Грција и Турција за Европско првенство!

Македонската машка ракометна репрезентација оди на завршниот турнир на Европското...

Одличен на голот на Македонија беше и најдобриот Борко Ристовски со 13 одбрани, а најефикасен и најбрз во нападот беше капитенот Кире Лазаров со 8 погодоци.

Исланд едвај извлече жива глава од Македонските ракометари- Македонија е на пат кон ЕП 2020 !

Машката ракометна репрезентација на Македонија е пред пласман на Европското првенство...

Дејан Манасков е херојот на натпреварот, кој откако не успеа да го реализира ударот од седум метри, ја собра одбиената топка и ја смести во голот на Исланд, за победа на Македонија.

Колку повеќе не “НЕГИРААТ” толку повеќе сме посилни, МАКЕДОНИЈА го „СМАЧКА” Исланд !

Машката сениорска репрезентација на Македонија со 33:34 (17:17) се враќа со победа од гостувањето...