Инаку чичко Симе редовно може да се забележи како пешачи на Водно, а со години макотрпно ја пошумува планината и до сега има насадено над стотици и стотици дрвца.

Објавил: Перо Милчин | 31 октомври, 2020 12:08

РАЦЕТЕ ДА ТИ СЕ ПОЗЛАТАТ: Чичко Симе го нацрта сонцето од Кутлеш на камен долго 30 метри на Бушева планина(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©курир

На социјалните мрежи деновиве се споделуваат фотографии од еден интересен момент кој речиси ги направи горди сите Македонци.

Имено станува збор долгогодишна желба на чичко Симе, Дедо Живе и Цане која пред неколку дена се остварила, а тоа е да го нацртаат сонцето од Кутлеш на камен чија должина е 30 метри.

Македонија вечна!

Еден од тројцата чичко Симе речиси макотрпно малку по малку пешки го носел материјалот на планината каде е направено ова ремек дело.

Сонцето е направено на Бушева планина во Крушево, на местото викано шестар!

Инаку чичко Симе редовно може да се забележи како пешачи на Водно, а со години макотрпно ја пошумува планината и до сега има насадено над стотици и стотици дрвца.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Таа и нејзиниот син, принцот Чарлс, заработуваат најмногу од својот имот и парите што ги добиваат од Парламентот.

ГОЛЕМО БОГАТСТВО: Еве од што всушност живее британското кралско семејство и од каде потекнуваат нивните милиони

Британското кралско семејство има повеќе извори на приход, а кралицата е „тешка“...