“Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево.

Објавил: Стојче Бушин | 26 јули, 2020 22:03

КОЊИЧКИ МАРШ ЗА ИЛИНДЕН: Пратеничката Мизрахи на чело на коњицата кон Мечкин Камен

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Пратеничката во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, годинава ја предводи коњаницата којашто традиционално секоја година заминува кон Мечкин Камен за да учествува во прославата на празникот Илинден.

“Во чест на Илинден заедно со коњаницата „Бигорски Манастир – Патот на црешовото топче“ тргнавме од Зубовце до славното Крушево.

Мизрахи објави фотографии на својот профил на Фејсбук посочувајќи дека и било чест што ја предводи коњаницата.

Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци и како се сака Македонија.

Голема е честа да ја предводам коњаницата!
Нека ни е лесен патот низ македонските планини до Мечкин Камен, потенцираше Мизрахи!

Коњаниците утрово тргнаа од Зубовце, се упатија кон Тумчевиште, па во Гостивар, каде ги посетија вечните почивалишта на загинатите припадници на безбедносните сили, продефилираа низ градот и со добиениот благослов во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ се упатија кон манастирот „Св.Јован Бигорски“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Денеска, во повеќе градови во државата, како и во цела Европа,започна одбележувањето на Европската недела на мобилност (од 16-22 септември), која оваа година поради пандемијата предизвикана од KОВИД-19 се организира во посебни услови.

ОД 16 – 22 СЕПТЕМВРИ СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ЕВРОПСКАТА НЕДЕЛА НА МОБИЛНОСТ

ПОД МОТОТО „МОБИЛНОСТ ЗА СИТЕ БЕЗ ЕМИСИИ“ ОД 16 – 22 СЕПТЕМВРИ СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ЕВРОПСКАТА...

Глечерот се наоѓа на крајот од североисточниот леден поток на Гренланд, каде влегува во океанот. Годишното топење на најголемиот арктички леден појас на североисток на Гренланд се мери со оптички сателити.

АРКТИКОТ ОСТАНА БЕЗ МРАЗ: Се распадна огромен глечер во Гренланд, еве каква опасност ќе донесе(ВИДЕО)

Голем дел од ледената плоча на Гренланд, проценета на околу 110 квадратни километри,...

Владата преговара за Делчев, а очите на јавноста се далеку од тоа што за нашата земја е суштински важно.

МИЦКОСКИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Протест на ВМРО-ДПМНЕ во вторник, во 18:30 часот од Министерството за правда, мостот “Гоце Делчев”, до МНР

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во вторник, во 18:30 часот од Министерството за правда, мостот “Гоце...

Официјалните записи наведуваат дека смртта се случила на 7 јануари 1943 година во 22:30 часот. Тој имаше 87 години и имаше стотици пронајдоци што му донесоа слава, но не и богатство. Тесла никогаш не бил заинтересиран за пари.

Најголемиот генијалец почина сам и во долгови, но неговата последна желба се оствари: Погребот на Тесла го скрши срцето(ОРИГИНАЛНО ВИДЕО)

Најголемиот српски научник и еден од најважните умови што некогаш живееле, Никола...