Картите за неговите концерти брзо се распродаваа, тој беше херојот и идолот на едно убаво време.

Објавил: Весна Петровска | 6 септември, 2019 21:55

РАЈ ВО РАЈОТ: Место посветено на Тоше Проески, стихови од кои се распарчува душата

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески која трагично загина во страшната сообраќајна несреќа на патот за Хрватска.

Неговите песни беа најголеми хитови не само во Македонија туку и на Балканот.

Картите за неговите концерти брзо се распродаваа, тој беше херојот и идолот на едно убаво време.

Позади Тоше Проески има големи дела како на музичката сцена имаше и безброј дела од хуман карактер.

Тоше Проески работеше за децата и се залагаше за поправеден свет за децата, и поради тоа и ја доби титулата Амбасадор на Уницеф.

Болката и тагата по неговата трагична смрт не бледее, Тоше секојдневно се повеќе фали на музичката сцена.

Убав гест доаѓа од Сараево, градот во чест на најголемата музичка ѕвезда именување село кое е наречено „Рај во рајот“.

Еко село наречено „Рај во рајот“ е отворено на околу 80 километри од Сараево.

На неколку места има табли на кои се испишани стихови од неговите песни.

Токму овие стихови влеваат многу емоции во посетителите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Од една страна, гледајќи го неговиот талент, многумина го охрабруваа да го направи првиот чекор, а кога го стори тоа, многумина мислеа дека тој почнал да се умислува дека е  „ѕвезда“ и затоа повеќе нема да пее по кафеани.

Jас сум роден во Сараево, а таму никој не смееше да каже една работа- искрена исповед на Харис Џиновиќ

Харис Џиновиќ се потсети на своите почетоци, и неодамна во една емисија објасни дека...

Поточно, на пејачот му треба повеќе труд и време за да ја врати функцијата на органите, но тој не се придржува кон терапијата и не редовно ги посетува лекарите.

ПРИЈАТЕЛ ОД ШВАЈЦАРИЈА МУ ДАВА БУБРЕГ НА ЛАЗИЌ ЌЕ МУ ПЛАТИ ЛЕКУВАЊЕ?! Дарко не ги слуша советите на докторите, неговата здравствена состојба е лоша!

Познатиот српски пејач Дарко Лазиќ ја одложи операцијата на бубрезите, кои скоро и...

Во шоуто „Еден на Еден“, кое ќе се емитува во недела, на Канал 5 од 18.30, Заев на Жаре му открил многу лични приказни, велат од Продукцијата.

ЗАЕВ НА ШМИНКАЊЕ: Имам две жени што ми помагаат дома

Поранешниот премиер Зоран Заев вели дека е азилант во Скопје и живее сам во премиерската...

Сестрата на пејачката, Душица Крумов, се смета за нејзина најголема поддршка и е директор на телевизијата Драгана.

Ова е родената сестра на Драгана Мирковиќ: Секогаш и беше најголема поддршка- погледнете како изгледа(ФОТО)

Драгана Мирковиќ е една од најпопуларните пејачки и никогаш не го истакнува нејзиниот...