Уапсени се 23 лица за немирите, вели Ребиќ. Пет полициски возила беа запалени, а три коњи се повредени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 јули, 2020 10:09

РЕБИЌ ЗА БИЛАНСОТ ОД ВЧЕРАШНИТЕ ПРОТЕСТИ: Повредени се 43 полицајци, уапсени 23, запалени 5 полициски возила!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/RTS)

Директорот на полицијата, Владимир Ребиќ, вели дека полицијата „реагирала со екстремнa воздржаност“ за време на синоќешните протести и дека употребиле хемиски средства дури околу 23 часот. Најмалку 43 полицајци се повредени.

Според него, собирот започнал спонтано, а со зголемувањето на агресијата на демонстрантите, се зголемил и бројот на полицајци.

Уапсени се 23 лица за немирите, вели Ребиќ. Пет полициски возила беа запалени, а три коњи се повредени.

Владимир Ребиќ вели дека билансот на синоќешните протести и немири во Белград е „исклучително сериозен“ што се однесува до полицијата.

„Имавме 43 повредени полицајци, веројатно бројот е значително поголем бидејќи тие кои имале полесни повреди не пријавиле . Имаме податоци за повредените 17 демонстранти“, рече Ребиќ.

Приведени се 23 хулигани, вели Ребиќ, додавајќи дека меѓу нив е и Дамјан Кнежевиќ, кој може да се опише како организатор на упадот во Собранието. Тој додава дека поранешниот член на Двери, Срѓан Ног, бил означен и како организатор на упадот.

Дамјан Кнежевиќ во јавноста е познат како организатор на патроли на луѓето против мигрантите.

Тој вели дека полицијата ќе изврши анализа и ќе утврди кој е одговорен за организирање на протестот, додека одговорноста за нападот врз полицијата и упадот во Собранието лежи на Кнежевиќ и Ног.

Револтирани граѓани поради одлуката за враќање на полицискиот час во Србија, доцна вечерва излегоа на протест пред зградата на српското Собрание во Белград.

Според него, пет полициски возила биле запалени, а три коњи биле повредени. Исто така, уништени се две врати на Ка-Де врата во Собранието. Едно лице е уапсено за палење на полициско возило.

„Не можеме да дозволиме само 23 лица да бидат одговорни, и другите мора да бидат“, рече Ребиќ.

Директорот на полицијата вели дека е крајно изненаден од синоќешните настани.

„Не очекувавме дека во едно демократско општество некој ќе се закани по живот на полицаецот со остриги, кој им помагаше на граѓаните за време на короната“, вели Ребиќ.

Според него, собирот започнал спонтано, а со зголемувањето на агресијата на демонстрантите, се зголемил и бројот на полицајци.

Во еден момент, вели тој, на терен имало околу 200 полицајци.

„Мислам дека полицијата долго се воздржаше, ние користевме физичка сила само кога се користеше против нас, дејствувавме со екстремна воздржаност, користевме хемикалии само околу 11 часот, на крајот коњаницата мораше да интервенира. Сепак, ние Успеавме да ги растераме сите, ќе видиме врз основа на видео снимки од камерите за да ги идентификуваме сите оние кои извршиле насилство на улиците во Белград “, забележува Ребиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели...

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...