Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Сара Фемина | 15 мај, 2021 16:33

Регистрирани се 112 нови случаи на Ковид 19 во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 30
-Куманово 13
-Кичево 8
-Битола 7
-Радовиш 6
-Охрид 5
-Прилеп, Кочани и Македонска Каменица по 4
-Тетово, Велес, Кавадарци, Струмица, Делчево, Пробиштип и Кратово по 3
-Штип и Неготино по 2
-Гостивар, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Валандово 1

Пријавени се вкупно 13 починати лица: 3 од Скопје (66г,75г и 90г), по две лица од Битола (85г и 89г) и Струга (76г и 85г), по едно лице од Куманово (88г), Тетово (85г), Охрид (66г), Гостивар (69г), Кавадарци (71г) и Кочани (55г).

Регистрирани се 2.179 оздравени пациенти од:
-Скопје 924
-Куманово 189
-Битола 166
-Прилеп 137
-Тетово 97
-Охрид 94
-Велес 76
-Кичево 65
-Гостивар 60
-Штип 55
-Кавадарци 43
-Ресен 41
-Гевгелија 28
-Струмица и Струга по 26
-Неготино 24
-Кочани 23
-Делчево 18
-Свети Николе 17
-Виница и Демир Хисар по 14
-Радовиш 9
-Крива Паланка, Богданци и Крушево по 8
-Македонска Каменица и Валандово по 3
-Пробиштип 2
-Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 753.923 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.636, бројката на оздравени пациенти е 145.606, на починати е 5.197, а бројот на активни случаи изнесува 3.833.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Деканот на факултет за медицински науки проф. д-р Милка Здравковска потенцираше дека обуката со која се стекнале студентите во „Аџибадем Систина“ е огромно значење за нивниот понатамошен професионален ангажман.

ПРВАТА ГОДИНА ОД АКАДЕМСКАТА ПРАКСА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ЗАВРШИ УСПЕШНО – ПРОЕКТОТ ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА ГОДИНА

На 9 ноември 2020 година Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во соработка со Факултетот...