Досега во земјата се направени вкупно 740.005 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Сара Фемина | 9 мај, 2021 18:39

Регистрирани се 135 нови случаи на Ковид 19 во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 74
-Куманово 11
-Битола 7
-Виница 6
-Прилеп, Тетово и Струмица по 5
-Охрид и Пробиштип по 3
-Велес, Штип, Кичево, Ресен и Радовиш по 2
-Кавадраци, Струга, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Крушево по 1

Пријавени се вкупно 14 починати лица: 7 од Скопје (47г,64г,69г,71г,72г, 76г и 79г), 3 лица од Куманово (67г,71г, и 85г), и по 1 починато лице од Битола (49г), Струмица (78г), Кичево (82г) и Крива Паланка (85г).

Регистрирани се 298 оздравени пациенти од:
-Скопје 119
-Куманово 31
-Битола 30
-Штип 16
-Струмица 14
-Велес 13
-Кочани 11
-Кичево 9
-Охрид 8
-Тетово и Виница по 5
-Гостивар, Струга, Свети Николе и Ресен по 4
-Радовиш, Валандово, Богданци и Демир Хисар по 3
-Гевгелија и Пехчево по 2
-Крива Паланка, Берово, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 740.005 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.026, бројката на оздравени пациенти е 137.962, на починати е 5.093, а бројот на активни случаи изнесува 10.971.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Деканот на факултет за медицински науки проф. д-р Милка Здравковска потенцираше дека обуката со која се стекнале студентите во „Аџибадем Систина“ е огромно значење за нивниот понатамошен професионален ангажман.

ПРВАТА ГОДИНА ОД АКАДЕМСКАТА ПРАКСА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ЗАВРШИ УСПЕШНО – ПРОЕКТОТ ПРОДОЛЖУВА И СЛЕДНАТА ГОДИНА

На 9 ноември 2020 година Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во соработка со Факултетот...