Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 28 февруари, 2021 14:22

Регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19, починаа 11 лица!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 153
-Кавадарци 30
-Куманово 22
-Прилеп 21
-Тетово 18
-Неготино 14
-Охрид 11
-Гостивар и Гевгелија – по 6
-Струга 5
-Штип и Битола – по 4
-Ресен 3
-Велес и Делчево – по 2
-Струмица, Кичево, Богданци и Демир Капија – по 1

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (79г,72г,67г,57г), 3 пациенти од Прилеп (79г,71,70), 2 пациенти од Гевгелија (85г,71г), и по еден пациент од Куманово (77г) и Битола (80г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 167 оздравени пациенти од:
-Скопје 71
-Прилеп 26
-Велес 10
-Куманово и Струмица – по 6
-Штип и Битола – по 5
-Тетово и Гостивар – по 4
-Кавадарци, Делчево и Кичево – по 3
-Гевгелија, Богданци, Кочани, Пробиштип, Виница и Кратово – по 2
-Неготино, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Радовиш, Валандово, Крушево, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 522.518 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Успешно заврши првата трансплантација на бубрезите кои доцна во ноќта беа експлантирани на Клиниката за урологија.

Бубрегот од починатата девојка трансплантиран кај 27-годишен пациент, во тек втората трансплантација

Претпладнево на Клиниката за урологија е извршена операција за трансплантација на...