Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,168 ден/кг и ќе изнесува 31,436 ден/кг.

Објавил: Рејхан Бајрами | 1 февруари, 2021 13:56

Регулаторна ги одреди цените за горивата во следните седум дена

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,13 % во однос на Одлуката од 25.1.2021 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V)  не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката од 25.01.2021 година.

 Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 денар/литар и сега ќе изнесува 41,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,168 ден/кг и ќе изнесува 31,436 ден/кг.

Од 2.2.2021 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 61,00  (денари/литар)

Моторен бензин   ЕУРОСУПЕР БС -98 63,00  (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 52,00  (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 41,00   (денари/литар)

Мазут М-1 НС  31,436  (денари/килограм)

 Во изминатиот седумдневен период референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување: бензинот за 0,407%, дизелот за 0,57%, екстра лесното масло за 2,317 %, додека кај мазутот има зголемување од 0,949% .

Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е понизок за 0,152%.

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 2.2.2021 година.

Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Другите закони се усогласувања со законот за прекршоци, каде се намалуваат глобите што е пак интерес на граѓаните.

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните...

Веста за моментално лошата состојба на Кајмакоски ни ја потврди и Васко Белески, човекот кој најголемиот дел од времето на X Faktor го помина токму со Даниел на поготовките во Белград.

Кајмакоски во лоша состојба: Итно пренесен во болница по сомнежот дека неговата екс сопруга му дала кафе од кое му се слошило

Пејачот Даниел Кајмакоски вчера бил примен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. На...

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...