На видео снимката се гледа како Боки 13 и Зоран Кичеец излегуваат од куќата на бизнисменот Орце Кмачев со торба полна со евра, а како што наведува Ла Верита се слуша разговорот на Јовановси и Камчев за предметот „Империја“ кој е во надлежност на Катица Јанева.

Објавил: Весна Петровска | 10 август, 2019 15:48

РЕКЕТАРСКА АФЕРА ЈА ТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Заев и Боки 13 среде скандал, а Обвинителството молчи за шок снимките кои италјанските медиуми ги објавија

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Македонската јавност бурно реагира откако италјанскиот весник Ла Верита објави снимки во врска со случајот „Рекет’, во кој е македонскиот шоумен Бојан Јовановски – Боки 13 обвинет дека изнудувал пари од бизнисменот Орце Камчев и дека шефицата на македонското Специјално обвинителство Катица Јанева, е инволвирана бидејќи не поднела барање за продолжување на неговиот притвор.

Снимаката е направена на 20 февруари, а веќе на 4 март Камчев е слободен на основа на одлуката на Кривичниот суд во рпедметот „Империја“ кој го води СЈО.

На видео снимката се гледа како Боки 13 и Зоран Кичеец излегуваат од куќата на бизнисменот Орце Кмачев со торба полна со евра, а како што наведува Ла Верита се слуша разговорот на Јовановси и Камчев за предметот „Империја“ кој е во надлежност на Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ наведува дека снимката е клучен доказ за злосторничко здужување на судиии, обвинители, политичари кои со години харале во државата и уценувале.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека премиерот Зоран Заев ги штити актерите на овој случај.

Од СДСМ го возвраќаат ударот и велат дека ова е унапрет договорено сценарио во кое како што наведуваат, требало да ја поништат правната држава и интеграциите во ЕУ и НАТО.

Од Основното јавно обвинителство за организираниот криминал и корупација кои го покренаа предметот „Рекет“, не ни потврдиле ни демантирале дека им е познат објавениот материјал и дали го посеуваат како доказ.

– Сите докази кое Основнот јавно обвинителство за организиран криминал и корупција ги посеедува во врска со овој предмет ќе бидат презентирани во текот на евентуалниот судски процес. Предметот е во фаза на истрага на која се работи на прибирањето на докази, за МИА изјави ОЈО.

Доколку дојде до судскиот процес, објаснува Јовески дека сите докази и видео материјалите обвинителството ќе ги презентира како доказен материјал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ременски вели дека со Бојан Јовановски, таа се запознала сосема случајно во периодот кога тој сакал да и се заблагодари поради спасот на неговата мајка која работи во Труд и социјална политика.

Ременски: Боки го запознав случајно, ми се заблагодаруваше бидејќи ја “спасив” неговата мајка

Фросина Ременски, поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, која ја...

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата во Охрид и Македонија.

Почина легендата на адвокатурата во Охрид и Македонија Томислав Кичеец

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата...

Прочка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.

„Прости ми“, „простено да ти е- во недела е Прочка- ова се обичаите за големиот празник

Во недела е големиот христијански празник Прочка или Велики поклади — ден...

Имено како што објави Фокус, пратеникот утре треба да ги предаде снимките што  ги објави на прес-конференција во врска со поранешниот премиер Зоран Заев.

Рускоска го повика Милошоски- пратеникот утре во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција

Антонио Милошоски , пратеникот од најголемата македонска партија, ВМРО-ДПМНЕ, утре...