Тој додаде дека случајот Рекет всушност е проблем на целата Влада, вклучително и на сите јавни личности кои се фотографирале со него.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 септември, 2019 12:10

„Рекет“ е проблем за паѓање на цела влада, сите што се сликале со Боки 13 се политики одговорни

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Адвокатот Александар Тортевски, на вчерашната дебата на 24 вести истакна дека случајот „Рекет“ кој моментално ја дрма власта и јавноста е проблем за паѓање на цела влада, секој што се сликал со Боки 13 има одговорност.

Во дебата на тв 24 вести адвокатот Александар Тортевски истакна дека случајот Рекет е проблем на целата Влада

СЈО селективно спроведува правда, еве Катица е во притвор. Јас бев советник на СЈО до јули 2017, и ми беа понудени 50.000 евра мито, еве барам да ми го издадат документот дека сум пријавил мито, не можам детали да кажам, тој предмет не се отвори, дали имало индиции најдобро знаеле обвинетите кои ми понудиле мито. За Боки 13, со блокирани сметки, од власта му дадоа телевизија, па потоа да прави рекет, и не се запрашаа како со блокирана сметка не е сопственик на 1ТВ, а татко наводно му е формален сопственик, а сите се сликаат со него, истакна адвокатот Александар Тортевски .

Тој додаде дека случајот Рекет всушност е проблем на целата Влада, вклучително и на сите јавни личности кои се фотографирале со него.

Тоа е проблем за паѓање на цела влада, секој што се сликал со него има одговорност, политичка. Ако земал некое париче, го покажува менталниот склоп на нашите политичари, дека преку ноќ може да се збогати некој,додава тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...