Вчера, на четврти ден во Хрватска, беше срушен рекорд во бројот на ново заразени со вирусот.

Објавил: Сара Фемина | 23 август, 2020 14:15

Рекорден број на заразени во Ххрватска: Воведени нови епидемиолошки мерки, ќе траат 14 дена!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Како резултат на рекордното зголемување на бројот на заразени во Хрватска, на предлог на Службата за цивилна заштита на округот Сплит-Далмација, како и на персоналот за цивилна заштита на Градот Имотски и општините Циста Прово, Ловреш, Локвичиши, Руновиќ, Загжожд и Змијавци, се неопходни нови епидемиолошки мерки, кои ќе стапат на сила утре.

Новите мерки значат дека најмногу 50 луѓе можат да бидат присутни на свадби, а други приватни празнувања и прослави можат да се организираат само во рамките на семејството и можат да бидат присутни максимум 20 лица, пренесува порталот „Индекс“.

Баровите можат да им служат на гостите само на отворени простории (тераси, итн.), На погреби може да бидат присутни максимум 50 лица.

Вчера, на четврти ден во Хрватска, беше срушен рекорд во бројот на ново заразени со вирусот.

Според извештајот на Националниот штаб, потврдени се 306 нови случаи на инфекција со вирусот корона, а бројот на тековно активни случаи на инфекција е 2.052.

143 пациенти се во болница, од кои 12 се на респиратор, пренесува порталот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Тој посочи дека има многу земји со значително поголем број на заразени лица, каде училиштата и рестораните се повторно затворени и воведена е забрана за излез.

СЕБАСТИЈАН КУРЦ ДАДЕ НАДЕЖ: До следното лето, можеме да се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар Себастијан Курц сепак верува дека вакцината против вирусот корона...

Тие наведоа дека бројот на новоинфицирани лица во Баварија и Австрија расте, но дека во многу други земји, како што е Шпанија, ситуацијата е далеку подраматична.

НЕМА ПОВТОРНО ЗАТВОРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ ВО ЕВРОПА: Курц порача- ТОА БИ БИЛО КАТАСТРОФА

„Она што во моментов го гледаме во Европа е вториот бран на корона вирусот“, истакна...