Сепак институтите за испитување на јавното мислење велат дека неизлезеноста е масовноа како и во првиот круг (53%) и ќе изнесува околу 54 отсто, јави дописникот на МИА.

Објавил: Мате Парлоф | 20 јуни, 2022 5:53

Рекордната неизлезеност на француските гласачи на парламентарните избори достигна 54 отсто

Фото/Текст извор: ©a1 on/магазин.мк

По многу тесните резултати минатата недела меѓу претседателското мнозинство и Нупес, вториот круг од законодавните избори оваа недела се најавуваше како неизвесен, за назначувањето на 577 идни пратеници на Националното собрание.

Сепак институтите за испитување на јавното мислење велат дека неизлезеноста е масовноа како и во првиот круг (53%) и ќе изнесува околу 54 отсто, јави дописникот на МИА.

Една недела на кампања помеѓу двата круга беше кратка и напната. Штом се дознаа резултатите од првиот круг на парламентарните избори, ставајќи ги макронистите и сојузот на левицата рамо до рамо, инвективите пораснаа со иста брзина како и живата во термометрите.

Под притисокот на добрите резултати на Нупес, како и подемот на Националниот собир, претседателското мнозинство се зацврсти на своето „ниту крајно десно“, „ниту крајно лево“, демонизирајќи ги Меланшон и неговиот сојузот на левицата за да флертуваат со десничарскиот електорат. Заостанувајќи во анкетите, сојузот на левицата се обидуваше да ги мобилизира младите луѓе кои масовно се воздржаа. Во прашање: апсолутно или релативно мнозинство на Емануел Макрон во Собранието.

Според првите проценки се движиме кон релативно мнозинство за Емануел Макрон. Иако според анкетата на Одокса Бакбонб Консултин за Фигар, дури 70% отсто од Французите не сакаат Емануел Макрон да добие апсолутно мнозинство во Националното собрание.

Сценарио кое би можело да се оствари, според проекциите на оваа анкета. Заедно! – сојузот на макронистите би добил меѓу 252 и 292 пратенички места, едвај повеќе од апсолутното мнозинство (289), во најповолното сценарио. Што се однесува до Нупес, тоа би можело да освои помеѓу 179 и 225.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“...

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул...

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како...

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички...