Во камионот со Новосадски таблици откриени се 25 црни патни торби, во кои со самолеплива провидна хартија биле спакувани 704 пакети опојна дрога марихуана, со тежина од 804,85 килограми.

Објавил: Сара Фемина | 17 март, 2019 16:39

РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА НА ДРОГА : Откриени 1,1 тони марихуана во Србија

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во камионот со Новосадски регистарски таблици откриени се 25 црни патни торби, во кои со самолеплива провидна хартија биле спакувани вкупно 704 пакети опојна дрога марихуана, со вкупна тежина од 804,85 килограми.

Во непосредна близина на граничниот премин Градина, во моментов е спречено и запленето пренесување на голема количина на марихуана, тешка околу 1,1 тони.

Во непосредна близина на граничниот излез Градина, во моментов е спречено и запленето пренесување на голема количина на марихуана, тешка околу 1,1 тони.

Оваа количина дрога до сега е најголемото запленување на дрога, на било кој граничен премин.

Акцијата е успешно спречена, благодарение на српската полиција, управата на царина и безбедносните информативните агенции.

Дрогата е откриена кога царинските службеници на отсекот во Ниш, на контрола на околу 100 мери од граничниот излез Градина на паркингот на мотелот „КИНГ„ започнале контрола на два камиони со полу приколици со домашни регистарски таблици. Контролата е продолжена по налогот на јавниот обвинител од Пирот во специјален објект за контрола на камиони Ц7, во царинската управа Терминал.

Во камионот со Новосадски регистарски таблици откриени се 25 црни патни торби во кои со самолеплива провидна хартија биле спакувани вкупно 704 пакети опојна дрога марихуана, со вкупна тежина од 804,85 килограми. Во тек е контролата на уште еден камион, во кој исто така се наоѓа товар марихуана и се сомничи дека се работи за 294 килограми дрога. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Како што известија локалните медиуми планинарите цели 12 часа биле заглавени на Монт Еверест, поради метежот на врвот.

Трагедија на Монт Еверест: Загинаа тројца планинари поради метеж на врвот

Двајца планинари од Индија, калпан Дас (57) и Нихал багван (27), и 65- годишен планинар од...

Таа зборуваше и за тоа како нејзината партија ќе се обедине и ќе се опорави, и дека напорната работа за договарање за брегзит паѓа на нејзиниот наследник.

Политички потрес во Лондон: Тереза со солзи во очите ја потврди оставката:Заминувам на 7.јуни

Тереза Меј пред речиси 2 часа им се обрати на медиумите. Таа објави дека ја напушта функцијата...

Солберг веднаш го побарала службениот мобилен од министерот, а уредот бил префрлен на анализа во рацете на службите за безбедност.

Норвешки министер поднесе оставка поради носење службен телефон на одмор

Норвешкиот министер Пер Сандберг поднесе оставка бидејќи со себе го понел службениот...