Денес, особено долж Повардарието ќе дува умерен ветер од северен правец и истиот повремено ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

Објавил: Стојче Бушин | 30 јуни, 2020 8:51

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Топлотен бран до 38 степени!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денеска и утре времето во нашата држава ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Во попладневните часови само во планинските места ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.

Денес, особено долж Повардарието ќе дува умерен ветер од северен правец и истиот повремено ќе засилува. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 38 степени.

Во Скопје и околината ќе имаме сончево и многу топло време со мала локална облачност, денес ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец и истиот повремено ќе засилува.

Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 35 степени. Потоа од четврток следува период кога во попладневните и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Незначителен пад на температурите на воздухот се очекува за време на викендот.

Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Времето во Македонија: Сончево со мала локална облачност

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска нестабилно со појава на дожд, од среда стабилизирање!

Денеска времето во нашата држава ќе биде променливо облачно и нестабилно со локална...