Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 октомври, 2021 9:24

Рекордни 24 претседателски кандидати за изборите во Бугарија на 14 ноември

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рекорден број од 24 кандидати од партии, коалиции и иницијативни комисии се регистрирани во бугарската Централна изборна комисија во пресрет на изборите за претседател и потпретседател на земјата!

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на состанокот на ЦИК, регистрацијата на кандидатите предложени од иницијативниот комитет Венцислав Ангелов и Дарина Тодорова беше одбиена, бидејќи немаше доволно валидни потписи за поддршка на кандидатурите.

По дополнителен преглед, комисијата ќе донесе одлука за кандидатурата на Јоло Денев.

Лозан Панов и Марија Касимова-Моасе, предложени од иницијативниот комитет за претседател и потпретседател и поддржани од Демократска Бугарија, исто така, добија регистрација од ЦИК во постапка на недовршена верификација на потписите на кандидатската листа.

По барањето поднесено од Бугарскиот земјоделски народен сојуз, партијата нема да учествува во гласањето за пратеници. Денеска треба со ждрепката да се одреди редоследот на кандидатите на двете гласачки ливчиња.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Почнувајќи од денеска, 10 октомври, Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување за нашите државјани на нејзината територија, објави на Фејсбук шефот на дипломатијата, Бујар Османи.

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија

Од денеска е укината забраната за патување во Бугарија! Почнувајќи од денеска, 10 октомври,...