Турција во моментов е на петтото место во светот според бројот на заразени на дневна основа.

Објавил: Рејхан Бајрами | 3 април, 2021 21:38

РЕКОРД ВО ТУРЦИЈА: Има 44.756 заразени за едно деноноќие

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Турција регистрираше 44.756 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата, покажуваат најновите податоци!

Турција во моментов е на петтото место во светот според бројот на заразени на дневна основа.

Бројот на заразени се зголемува откако турската влада ги ублажи мерките за сузбивање на пандемијата во март, па затоа во последните пет дена беа поставени нови црни рекорди.

Исто така се очекува дека првата вакцина против корона вирусот произведена во Турција да биде готова до крајот на ова лето.

Оваа информација ја потврди и министерот за здравство на Турција, Фахретин Коча, обраќајќи се на брифинг за медиумите на Светската здравствена организација.

Верувам дека нашата прва вакцина против корона вирусот ќе биде спремна и успешна до август или септември, односно до крајот на летото“ изјави Коча.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...

-100 илјади вакцинирани до вчера. 100 илјади повеќе заштитени животи. Секој ден и се побрзо светлината се приближува кон крајот на тунелот“, пишува Манастирлиу.

Над 100 илјади вакцинирани во Албанија

Заклучно со вчерашниот ден во Албанија вакцинирани се над 100.000 лица, објави на Твитер...