За само еден месец на граничните премини Табановце и Богородица запленети се над 1100 пакети или околу 11 милиони парчиња нелегални кинески цигари, и околу 13 тони тутун во лист.

Објавил: Сара Фемина | 11 јули, 2019 17:56

РЕКОРД: Царината запленила над 16 тони цигари и 13 тони тутун на Табановце и Богородица!

Фото/Текст извор: ©24вести

Државата трпи милионски загуби поради шверцот на тутун, царинската управа во две одделни акции спречила внес на30 тони нелегален тутун и цигари.

За само еден месец на граничните премини Табановце и Богородица запленети се над 1100 пакети или околу 11 милиони парчиња нелегални кинески цигари, и околу 13 тони тутун во лист.

Доколку тие цигари односно тутунот се нашле на домашниот пазар државниот буџет би претрпел штета од околу еден милион евра.
Како што обелодени директорот на Царина станува збор за цигари со кинеска марка „Ashima luhoru size“ и „Marble de luhe“ и истите според Танасовски доаѓаат од земја каде постои фабрика за производство на цигари во сопственост на кинеската компанија.

По двете одвоедни акции на царинската управа сега на ред да постапува е обвинителството. Обвинители од Куманово и Гевгелија откако ја добиле целокупната документација, ќе ги испитуваат фирмите, но и физичките лица вмешани во нелегалниот шверц. На шверцерите им се заканува казна затор од 1 до 10 години.

Пред околу еден месец во голема акција на финансиската полиција заплена на тутун имаше и во скопско Љуботен. Одземени беа 12 тони од сортата Вирџинија, тутун кој од соседните земји го увезле домашни фирми а потоа го продале на физички лица за дополнителна обработка и продажба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сеад Кочан е осуден поради малверзации за добивање тендер од ЕЛЕМ од 17 милиони евра каде покажувал лажна документација.

НА КОЧАН МУ НЕМА СПАС ОД ЗАТВОР: Одбиено и второто барање за одложување на затворската казна!

Основниот кривичен суд – Скопје денеска го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан...

„Господине Заев, за ова што си го изјавил пред грчкиот телевизиски аудиториум во држава што поседува изградени политички критериуми би морал да се засрамиш.

ЗАЕВ доби ЖЕЖОК ШАМАР од Академик Павловски: “ЗАСРАМИ СЕ, РАЗМИСЛУВАЈ ПРЕД ДА ОТВОРИШ УСТА„

По скандалозното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев, кој го даде за грчката...

Премиерот ми рече дека до него има доставено пpијави и се одлучивме да почнеме од cвeдокот. – рече Рускоска без да споменува имиња.

Рускоска: “Две oбвинитeлки од СЈО стапија во контакт со мене, сакаат да дадат исказ”

Обвинителката Вилма Рускоска во интервју за емисијата „Код“ изјави дека Катица Јанева...