Таа ги повикува институциите да го истражат бегството на поранешниот премиер на земјата Никола Груевски.Нејзината објава ви ја пренесуваме во целост.

Објавил: Валерија Петрова | 14 мај, 2019 13:14

Ременски на Фејсбук ги искара институциите- очекувам од Груевски нова книга -„храбро бегство“

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Денеска на социјалната мрежа Фрејсбук пратеничката Фросина Ременски ги потсети сите дека истекуваат шест месеци откако Никола Груевски избега од земјава и престојува во Унгарија.

Таа ги повикува институциите да го истражат бегството на поранешниот премиер на земјата Никола Груевски.
Нејзината објава ви ја пренесуваме во целост.

„Денес истекуваат 6-те месеци неоправдано отсуство од работата на Собранието на пратеникот азилант Никола Груевски.
Пред сериозен тест и одговорност на сите пратеници е спроведувањето на процедурата за одземање на мандатот со 80 гласа “за”.
Пред сериозен тест е Обвинителството и Врховниот суд – ОЈО да даде одговор за истрагата за бегството, а Врховен суд да одолее да не ја укине пресудата за затворската казна.
Во меѓувреме, бидејќи се распишал азилантот очекувам да објави книга за неговото “храбро” бегство, како лекција – модус операнди за криминалистите, а роман за сите останати …“, напиша Ременски на својот фејсбук профил.

Министерот Спасовски вчера уверува дека сите потребни документи се испратени и очекува Интерпол да ја потпише меѓународната потерница за Груевски.

„Ние неколку пати контактираме и ги поднесуваме сите потребни документи. Значи преку Министерството за внатрешни, Министерството за правда – сите документи се обезбедени и доставени до ИНТЕРПОЛ. Тие се уште вршат некакви испитувања за тоа дали потерницата ги исполнува критериумите за објавување на ИНТЕРПОЛ“, вели Оливер Спасовски, Министер за внатрешни работи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Камчева во судницата истакна дека се плашеле од моќта на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева. Таа открива дека најпрво за случајот Рекет го информирала поранешниот директор на УБК, Горан Николовски и со него остварила две средби. На негово прашање зошто нема доверба во институциите таа му одговорила дека пред неа Јовановски разговарал на телефон со многу луѓе од власта, политичари, министерот за внатрешни работи, судии и обвинители.

Камчева пред судиите: Боки разговараше со Оливер Спасовски, oбвинитeли, политичари и со луѓе од власта

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева која денеска во својство на сведок...

„Ве толерирам, преќутувам, за да не дојде до сцена, ама вие двајца си правите муабет, наместо испитување“, им вели судијката Васка Николовска Масевска.

КОНФЛИКТ ВО СУДНИЦАТА: Боки до Камчева: Се сеќавате ли дека подготвувавте посебни вечери за мене

Атмосферата за време на судењето за случајот „Рекет“ е се по тензична. Бојан Јовановски...