Прозивки за оставки кон опозицијата

Објавил: Узунов Бобан | 23 мај, 2019 15:09

Ременски: Трајко Вељаноски е безбедносен ризик

Фото/Текст извор: ©магазин

Имаме морализирање на статусот на Павле Богоевски на неутврдена вина, наспроти статусот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е под сомнение и при крај на поведување на обвинителен акт.

Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, на денешна прес конференција во Собранието го повика Трајко Вељаноски да си даде отказ од функцијата претседател на Комисијата за надзор на работата на службите за државна безбедност во Собранието.

Пратеничката Ременски на неколку настапо го проблематизираше учеството на Трајко Вељаноски во Комисијата за надзор над работата над тајните служби, како и неговото право да предлага двајца пратеници во комисијата за селекција на кадри вп овие служби.

– Имаме морализирање на статусот на Павле Богоевски на неутврдена вина, наспроти статусот на пратеникот Трајко Вељаноски кој е под сомнение и при крај на поведување на обвинителен акт заради здружување во непријателска дејност против државата за настаните од 27 април – изјави Ременски.

Таа додаде дека тоа не исправа пред една многу посериозна дилема од аспект на тоа дали имателот на безбедносен сертификат за државна тајна може и треба да гледа строго класифицирани извештаи за работата на токму тие служби кои ги обезбедиле доказите против него.

 Дополнително на ова, тој ќе определува кои двајца членови, пратеници, ќе учествуваат во постапката за селекција на кадри на управата – објаснува Ременски.

Пратеничката го повика Вељаноски да си поднесе оставка од Комисијата за надзор бидејќи, според нејзе, не е достоен да ја врши таа функција и претставува безбедносен ризик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Широка е лепезата на ветувањата. Се ветува многу, реформи, подобар стандард, посилна економија, враќање на средната класа, повторно е актуелно добивањето датум за преговори, ветувања За подобра Македонија, подобра иднина на младите, поголеми плати и пензии, но ШТО НАВИСТИНА ЌЕ ДОБИЈАТ ГРАЃАНИТЕ ОД ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ? е клучното прашање во моментот.

АНАЛИЗА: Што ќе донесат предвремените избори за граѓаните?

По “Не” добивање на датумот за преговори, следеше одлуката за предвремените парламентарни...

На дебаклот на Заевата влада со датумот, му претходеа и неколку признанија, кои го објаснија она што мнозинството граѓани и онака го знаеше. Едно од нив беше и од претседателот Пендаровски, кој буквално призна дека го смениле името за датум од ЕУ, а по него и Заев кој почуствува силна горчина и посака да му кажеле пред да го смени името на државата.

Најави ли Хан дека Македонија ќе преговара 30 години?

Најави ли еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, дека Македонија ќе преговара...

Ангеловска која во министерското столче дојде од приватниот сектор, во „Еуростандард“ има 200.000 евра денарски депозит од 2014 и 51,2 илјади евра девизен депозит во истата банка од 2017.

300.000 евра во банки и две канцеларии – ова е имотот кој Нина Групер го пријавила во анкетен лист!

Државната комисија за спречување на корупција го објави Анкетниот лист на Нина Ангеловска,...

На 21 август 2019 година Катица Јанева била приведена и однесена во Кривичниот суд.

ЈАНЕВА: „Се заколнав на чесност како јавен обвинител, јас ќе ги почитувам законите во Република Македонија„

54-годишната екс обвинителка Катица Јанева, пред 4 години донесе преголема надеж во...