Вкусни крофни.

Објавил: Перо Милчин | 8 октомври, 2020 14:25

РЕЦЕПТ ЗА ПРАВИ ДОМАШНИ УШТИПЦИ: Можат да се јадат со слатко и солено – Еве како го прават!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Овој рецепт ги воодушеви сите што го пробаа. Крофни се идеални за појадок или вечера, за семејство или гости, за мрзливи или искусни домаќинки.

Состојки:

2 дл јогурт,

јајце,

14 лажици брашно,

масло

и прашок за пециво

Ввкусни крофни кои ќе ве одушеват.

Начин на подготовка

Истурете 14 лажици брашно во сад, додадете половина вреќа прашок за пециво, малку сол и измешајте сè убаво.

Јајцето, истурете го брашното, а потоа додадете еден јогурт и добро измешајте со вилушка.

Истурете го маслото во мало тенџере високо околу еден см, добро загревајте, и почнете да ги пржите крофните.

Послужете со сирење, со јогурт или џем.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.