Мевлемот ги елиминира вишокот маснотии и вода од организмот, но ја подобрува и функцијата на мозокот, го подобрува памтењето, го подобрува слухот и видот.

Објавил: admin@magazin | 28 мај, 2022 15:56

РЕЦЕПТ ЗА УСПЕШНО СЛАБЕЕЊЕ: Свеж рен, лимон и мед!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Испробан рецепт за слабеење околу половината. Многу стар рецепт кој моментално станува доста актуелен помеѓу младите. Според истражувањата овој рецепт прво го направила некоја жена за лек против болести, но на крај се констатирало дека од него се губи тежината.

Јадејќи секој ден по две лажички од мевлемот од рен заедно со оброк, ќе намалите 1 сантиметар дневно од обемот на половината.

Ова го докажува др. Ирина Стефановска, познатата фитотерапевтка, во емисијата за здраво живеење на руската национална телевизија.

Според Ирина, жените кои биле дел од ова истражување, слабееле во обемот на струкот по 1 сантиметар на ден, исто така и мажите ако имаат проблеми со тежината, слободно можат да го конзумираат.
Овој мевлем ги елиминира вишокот маснотии и вода од нашиот организм, но ја подобрува и функцијата на мозокот, го подобрува памтењето, го подобрува слухот и видот.
Состојки потребни за овој лесен рецепт: свеж рен, непрскан лимон со кора(ако е прскан ставете го 5 минути во ладна вода со оцет) и мед.

Мед — слатка вискозна супстанца која ја продуцираат пчелите. Пчелите го продуцираат медот од цветниот нектар (растителен секрет богат со шеќери) и го складираат во восочна структура наречена саќе. Вариететот на мед продуциран од медоносните пчели (од родот Apis) е најпознат поради неговото глобално комерцијално производство и употреба. Медот може да се собира или од дивите колонии на пчели или од кошниците на домашните пчели, дејност која е позната како пчеларство.

Количински состојки:
– 125 г рен
– 3 непрскани лимони(ако се прскани ставете ги во ладна вода и оцет во истата и нека отсојат 5 минути, потоа измијте ги)
– 3 лажички мед

Како се прави, постапка:
1.Исечкајте го ренот и ставете го блендер да се изблендира.
2.Трите лимони исечкајте ги на коцки и отстранете ги семчињата. Додадете ги во ренот и заедно изблендајте ги.
3.Додадете го медот и убаво размешајте.
4.Мевлемот чувајте го во стаклена тегла и на ладно – во фрижидер.
Како се употребува:
По една мала лажичка, двапати дневно заедно со оброк, а резултатите започнуваат да се забележуваат по 3 седмици.
Важно: После третата недела не е препорачливо да се конзумира.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Водата е неопходна за правилно функционирање на телото. Околу 2/3 од телесната тежина кај луѓето отпаѓаат на водата. Човечкото тело губи најмногу вода преку дишењето и потењето.

Што да не пиете ако сте дехидрирани!

До дехидрација најлесно може да дојде во текот на летото, особено во жежок август, кога...

Но секако ниту еден дом не смее да помине без прекрсната божиќна ѕвезда, или божиќното цвеќе кое внесува раскош во домот. 

Неколку трикови како да одгледувате Божиќна ѕвезда – најубавиот декор во домот!

Ова е периодот од годината кога новогодишната магија настапува во сечиј дом. Секако...