Според неодамнешната изјава, американската војска сака да набави муниција што е карактеристична за разни огнени оружја изработени од Русија, како пиштоли, автоматски пушки, снајпери и митралези. Американската армија е заинтересирана за набавка на муниција која се користи за пиштоли Макаров и Токарев, автоматски пушки АК, митралези ПКМ, тешки митралези (ДСК), но и снајперски пушки СВД.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 мај, 2020 9:40

РЕШЕНА ГОЛЕМА НАТО МИСТЕРИЈА: Еве зошто Американците купуваат оружје произведено во Русија!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Russia Beyond Foto: Profimedia

Американската команда за набавки издаде соопштение на официјалната веб-страница на американската влада, каде бара понудувачи кои ќе можат да произведат и испорачуваат комерцијална муниција која не е според стандардите на НАТО.

Според неодамнешната изјава, американската војска сака да набави муниција што е карактеристична за разни огнени оружја изработени од Русија, како пиштоли, автоматски пушки, снајпери и митралези. Американската армија е заинтересирана за набавка на муниција која се користи за пиштоли Макаров и Токарев, автоматски пушки АК, митралези ПКМ, тешки митралези (ДСК), но и снајперски пушки СВД.

Главната цел на набавка на муниција со руско потекло е тоа што „Воената команда за обука на американските специјални сили мора да има оружје од руско потекло во својот арсенал, во случај домашното оружје (М-4) да снема муниција за време на интензивна престрелка  со терористите“ – наведува извор близок до руските специјални единици.

Ова мора да стане стандардна процедура за сите единици што одат на т.н. „Воени зони“.

Ние во Русија исто така ракуваме со мало оружје произведено во земјите на НАТО, како што се модели на оружје произведено од H&K, вклучувајќи автоматски пушки М-4. Со овие оружја се случија голем број на сценарија. Сосема е нормално да има недостиг на муниција за време на борбата на непријателска територија.

Во реални ситуации, одлучувачки се милисекунди. За да преживеете, мора да бидете подеднакво добро обучени за ракување со различни типови автоматски пушки, како на пр. АК-47 и М-16 “- наведува изворот близок на руските специјални сили.

Претпоставката е дека муниција со руско потекло ќе се произведува на американско тло и нема да се набавува во Русија. Ова се должи на фактот дека санкциите против Руската Федерација сè уште се во сила кога станува збор за испорака на оружје, што е оправдано со „насилната“ руска анексија на полуостровот Крим.

„Нашите најнови автоматски пушки АК-12 недостасуваат на американскиот пазар за оружје“, но сепак има и друго оружје со руско потекло кое тие го користат. Моделите АК направени во Русија имаат голема вредност на американскиот пазар и се многу ценети. Сепак, на американските обожаватели на оружје им е оневозможено да ги купуваат најновите модели од серијата АК “, наведува рускиот извор.

Новиот модел на автоматска пушка АК-12 беше претставен пред американската јавност за прв пат на почетокот на годината на настанот „Shot Show 2020“, што се одржува во Лас Вегас.

„Сè уште не е јасно кога тие ( Американците) ќе го имаат оружјето што го користиме во нивни раце. „Постои можност за негово доставување преку трети страни и земји, но големото прашање е дали таквата постапка ќе донесе конкретни резултати“, заклучува тој.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...

Оваа одлука е во рамки на ублажување на мерките кои се воведени поради пандемијата на коронавирус.

Ергодан најави ублажување на мерките : Се отвараат рестораните, парковите и спортските објекти!

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека од 1 јуни ќе бидат дозволени...