Добро играм шах. Во овој случај, Апасиев го свртил шахот од позади, претендирајќи со тоа што ќе стане анти-ДУИ, ќе се скрие неговиот антиалбанизам.

Објавил: Рејхан Бајрами | 9 ноември, 2021 16:02

Реџепи: Апасиев се обидува да го камуфлира антиалбанизмот како анти-ДУИ

Фото/Текст извор: ©магазин

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи-Зејд синоќа изјави дека доколку Алтернатива одлучи да ја урне Владата заедно со Левица, тој ќе ја напушти партијата.

Во синоќешната емисија „Клик плус“ на ТВ21, пратеникот на Алтернатива во врска со Фејсбук статусот на лидерот на Левица Димитар Апасиев, во кој тој го повикува албанскиот блок да гласа против ДУИ, Реџепи-Зејд вели дека Апасиев се обидува да го камуфлира антиалбанизмот како анти-ДУИ.

Добро играм шах. Во овој случај, Апасиев го свртил шахот од позади, претендирајќи со тоа што ќе стане анти-ДУИ, ќе се скрие неговиот антиалбанизам.

И за него е сосема небитно, тоа што го пишува, досега не истакнал ниту една вредност ниту во Собрание ниту во дебати, се е обоено со националистички, шовинистички и антиалбански елементи, рече Реџепи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ескалираше ситуацијата на протестот против бугарскиот предлог кој се одвива трет ден по ред пред Владата.

Граѓани кои излегоа да го изразат својот револт ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаат кон Влдата.

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, кажа пејачот Ламбе...

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа...

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од...